Policie šetří prodeje pozemků v zahrádkářských koloniích v Děčíně. Podle děčínských radních ale byly prodeje v pořádku.

Prodejem zahrad se policie zabývá od loňského podzimu. Problémem má být hlavně cena, za kterou byly zahrady v koloniích prodávány. Minulá radnice pod vedením sociálních demokratů totiž snížila cenu za jeden metr čtvereční pro členy zahrádkářského svazu ze 150 na 75 korun. Podle nového vedení ale k pochybení nedošlo.

„Prodej pozemků ve vlastnictví města Děčín v zahrádkářských koloniích na území města probíhal vždy v souladu s jednotlivými „postupy a zásadami nabytí a převodu pozemků do vlastnictví a z vlastnictví statutárního města Děčín", řádně schválenými zastupitelstvem města," stojí v usnesení rady města.

Podle radních byly pozemky prodávány za běžnou cenu. Navíc chybí potřebná porovnání, kromě státu totiž nikdo jiný pozemky v koloniích neprodává. Ze státního majetku se navíc pozemky prodávají za zlomek ceny v porovnání s těmi městskými.

„Před volbami jsme slíbili snížení ceny pozemků. Většinou byly zahrádkářské kolonie úhory nebo třeba skládky. Ti lidé si to na zahrádkách odmakali," vysvětluje bývalý náměstek primátora Pavel Sinko, proč minulá radnice snížila ceny pozemků.

Podle jeho názoru k žádné škodě města nedošlo.

„Nikomu jsme neublížili. Vinu nemám proč cítit, vždyť to bylo schváleno většinou zastupitelů. A ti se tak mohou rozhodnout, bylo to ve prospěch lidí," dodává Sinko s tím, že se díky tomu rozhýbaly prodeje zahrad.

To potvrzuje také okresní předseda Českého svazu zahrádkářů.

„Za původní cenu tak velký zájem nebyl, po snížení to bylo výrazně lepší. Nyní jsou ale prodeje zastavené a bylo nám naznačeno, že je možné, že se ceny za zahrady opět zvýší," říká Jan Čákora.

S nízkou cenou za pozemky dlouhodobě nesouhlasí občanští demokraté, kteří se po jednom volebním období v opozici vrátili po podzimních volbách na radnici.

„Když jsme byli v tak zvané pozici, tak jsme se samozřejmě bavili i o cenách pozemků v zahrádkářských koloniích. Shromáždili jsme podklady, včetně těch od realitních kanceláří, abychom stanovili tu nejsprávnější cenu. A dohodli jsme se na 150 korunách za metr čtvereční," říká zastupitel za občanské demokraty a tehdejší primátor Vladislav Raška, pro kterého bylo překvapením, že Volba pro město, která zasedá již ve třetím vedení města za sebou, souhlasila se snížením ceny.

Podle Rašky byl ale hlavním důvodem, proč se snížením nesouhlasil, dvojí metr. Podle jeho slov se totiž za 75 korun prodávají zahrady pouze členům zahrádkářského svazu.

„Ti ostatní si museli zahrady kupovat za 300 korun metr. A takový dvojí přístup, kdy máme dva druhy kupujících, je pro mne nepřijatelný. Ještě přijatelné by pro mne bylo, pokud by město požadovalo předkupní právo. Aby nehrozilo, že lidé koupí od města metr za 75 korun a za několik měsíců neprodají ten samý metr třeba za tři stovky," dodává Raška s tím, že město nikdo nenutí pozemky prodávat.

Zahrádkářské kolonie jsou navíc zanesené v děčínském územním plánu, takže v nich není možné stavět domy nebo firmy.