Proti propuštění muže, který se přiznal ke znásilnění, protestují už nejen lidé na Šluknovsku, ale i starostové z výběžku. Ti teď dokonce posílají stížnost předsedkyni děčínského okresního soudu Květoslavě Urbánkové.

Když policisté po 8 dnech od znásilnění dopadli a usvědčili násilníka, lidem ve Výběžku se ulevilo. Ale jen nakrátko. Po 2 dnech byl totiž obvině-ný padesátiletý muž opět na svobodě. Soudce Miloš Řízek neshledal důvody pro vazbu.

Podle starostů ale důvody pro umístění do vazby dle nich nebezpečného člověka jsou.

„Dopadený muž byl již patnáctkrát soudně trestaný. 
V roce 1989 byl odsouzen za brutální znásilnění. Nyní 
s nožem v ruce a pod pohrůžkou smrti znásilnil na Šluknovsku další ženu. Policisté ho dopadli během osmi dnů a on se ke svému činu přiznal. Přesto soudce neakceptoval návrh státního zástupce na vzetí do vazby a tohoto agresivního sexuálního násilníka propustil na svobodu," rozčiluje se rumburský starosta Jaroslav Trégr a dodává, že argumentace soudce Řízka, že znásilnění po třiadvaceti letech není opakováním trestného činu, je pro obyvatele Šluknovského výběžku nepřijatelné.

S argumentací starostů ale nesouhlasí soudce děčínského soudu Miloš Řízek, který 
o uvalení vazby rozhodoval. Podle jeho názoru postupoval přesně v souladu se zákonem a s tím, jaké podklady mu při žádosti o uvalení vazby na obviněného muže dodalo okresní státní zastupitelství.

„Trestní řád v případě vazby předstižné vyžaduje existenci konkrétní skutečnosti, která by odůvodňovala obavu, že bude obviněný opakovat trestnou činnost, pro níž je stíhán. Z obsahu trestního spisu, který byl státním zástupcem 
s návrhem na vzetí obviněného do vazby předložen, však žádné takové konkrétní skutečnosti nevyplývají, proto jsem návrhu státního  zástupce vyhovět nemohl," řekl děčínskému deníku  Řízek.

Podle starostů ale i přesto mohl na obviněného téměř padesátiletého muže vazbu uvalit. Především kvůli jeho minulosti.

„Naše spoluobčany velmi zneklidňuje, že tento muž byl propuštěn na svobodu po spáchání tak hrůzného činu. Nikdo si nemůže být jistý, že opět nezaútočí, že jeho agresivita nebude stoupat, že příště nebude mít snahu zbavit se nepohodlného svědka svého násilí. Vinou tohoto násilníka, ale také vinou rozhodnutí soudce Řízka nyní žijeme ve strachu a bojíme se o životy 
a bezpečí našich žen a dcer," stojí ve stížnosti starostů Rumburka, Starých Křečan 
a Šluknova na rozhodnutí děčínského soudu.

ZNÁSILNĚNÍ: Vývoj kauzy
18. září – Muž ze Šluknovska znásilnil nedaleko Jiříkova devětatřicetiletou ženu.
21. září – Policie se obrací na veřejnost a také na média, aby pomohli pachatele znásilnění identifikovat.
26. září – Policie oznámila, že byl sexuální násilník dopaden. Při výslechu se ke svému činu také přiznal.
28. září – Soudce děčínského soudu Miloš Řízek posílá na státní svátek sexuálního násilníka místo do vazby na svobodu.
29. září – veřejnost je z rozhodnutí soudu vyděšená, lidé to ostře komentují na sociálních sítích.
4. října – město Rumburk vydává prohlášení, v němž se proti rozhodnutí soudu ohrazuje. Přidávají se i další starostové ze Šluknovského výběžku.