Před krajským soudem v Ústí nad Labem dnes 1. září stanul Jakub Andrle, třiadvacetiletý mladík z Varnsdorfu – Studánka. Hrozí mu až 15 let vězení. František Stibor,státní zástupce krajského státního zastupitelství, pro Deník uvedl, že navrhne obžalovanému 13 let vězení.

Jakub Andrle je obviněn, že 24. března 2008 v době od 22.00 hod. do 22.30 hod. ve Varnsdorfu před restaurací Cafe bar v ulici Nymburská, napadl tehdy jednatřicetiletého muže a okradl ho.

Státní zástupce přímo uvedl, že obžalovaný muže: „opakovaně udeřil pěstí do obličeje, poté co poškozený spadl na zem, opakovaně ho vší silou kopal do oblasti obličeje, dále mu dupal a skákal na hlavu, a to i ze schůdku před vchodem do restaurace. V útoku pokračoval i přesto, že poškozený se již nalézal v bezvládném stavu na zemi bez možnosti obrany. Během útoku obviněný prohledal batoh poškozeného, který upustil na zem, z tohoto odcizil mobilní telefon Nokia v hodnotě nejméně 1500 korun. Potom pokračoval v útoku, přičemž v dalším útoku mu bylo zabráněno mužem a ženou, kteří na obviněného křičeli z okna, aby již poškozeného dále nenapadal a potom přiběhli poškozenému na pomoc.“

Přežil zázrakem

Podle obžaloby těžce zraněný muž přežil jenom proto, že rychlou záchranou službu byl převezen do nemocnice v Rumburku, kde se podrobil operaci.

Státní zástupce popsal zranění přepadeného muže takto: „Utrpěl vícečetné zlomeniny obličejové kostry, zlomeniny nosních kůstek, zlomeniny levé očnice, jařmové kosti, horní čelisti, ztrátu předních dolních řezáků, otřes mozku, poškození krční páteře. V důsledku toho byl bezprostředně ohrožen na životě. K jeho smrti nedošlo pouze díky zásahu manželů, kteří přiběhli a zabránili obviněnému v dalším napadání poškozeného.“

Obžalovanému mladíkovi přitěžuje, že od těžce zraněného muže odešel aniž by se přivolal lékařskou pomoc.

Poškozený muž požaduje odškodné ve výši 100 000 korun a zdravotní pojišťovna VZP za ošetřování poškozeného muže přes 116 000 korun za léčbu.

Mrzí mě to…

Před soudem obžalovaný na začátku procesu uvedl, že ho mrzí co udělal. Muže, kterého málem zabil, zná odmalička. Poškozenému půjčil 20 tisíc korun na byt, na zálohu na nájem. On mu potom prý nechtěl peníze vrátit. „Dělal, jak by nic nedlužil. Byl jsem tehdy opilý a on se mi začal vysmívat. Pamatuji se, že jsem mu dal pěstí. Potom si toho už moc nepamatuji. Párkrát jsem ho kopl a někdo potom na mě volal z okna. Víc toho nevím,“ řekl Andrle.

Dodal, že měl v sobě pervitin, nebýt pod vlivem drogy, nic by se nestalo, nechtěl ho zabít. Nevzpomíná si, že by mu skákal po hlavě. A nic zmlácenému muži neukradl.

Policie si Andrleho našla, protože jeho stopu vyčmuchal pes až k domovním dveřím.

Nebylo to poprvé

Andrle u soudu uvedl, že drogy začal užívat kolem 15 let. „Měl jsem s tím velký problém,“ řekl doslova. Ale po 19 roce se prý zklidnil a vedl jiný způsob života, protože měl přítelkyni a mají spolu dítě.

Obžalovaný má za sebou dva přestupky, z toho jeden za krádež. Má kromě toho čtyři záznamy v trestním rejstříku za neoprávněné užívání cizí věci, výtržnictví a poškozování cizí věci a nakonec i loupež a řízení bez řidičského průkazu.

Andrle měl 2.10.2006 ve Varnsdorfu v napadnout šestnáctiletého chlapce v parku. Chtěl si od něho „půjčit“ notebook. Ten samozřejmě odmítl, a dostal proto dvě rány pěstí, a Andrle s počítačem utekl. Chlapce útok nejméně na jeden týden vyřadil z běžného života a přišel o počítač v ceně nejméně 18 400 korun. Později, v květnu 2007, řídil obžalovaný Fiat Uno bez řidičáku. Vykoledoval si tím úhrnný trest – dva roky vězení. Než stačil nastoupit do vězení, ještě málem zabil muže, kvůli kterému stojí před soudem.

Shodou absurdních náhod pro Anderleho mělo být 1. září prvním dnem, kdy by ve vězení začal chodit do školy. Měl nastoupit do 1. ročníku učňovského oboru obráběč kovů. V ten den mu ale u ústeckého soudu začal proces, ve kterém mu hrozí mnohaleté vězení.

Spor o dluh

Přepadený muž u soudu vypovídal, ale prakticky si na nic nevzpomíná. Jenom, že ho otec vypravil na cestu do Prahy, kam se vracel za prací. Potom si již nic nepamatuje. Až na to, že se vzbudil druhý den v nemocnici a dozvěděl se, co se stalo.

Popřel, že by Andrlemu dlužil nějaké peníze. Andrle naopak tvrdil, že je to pravda. „Kdybys to přiznal, tobě by to neublížilo,“ uvedl Andrle. Potom se zmlácenému muži formálně omluvil. A předal mu přes advokáta dopis, který mu napsal z vězení, ale vrátil se mu zpět, protože poškozený muž ho nechtěl přijmout. V dopisu se omlouvá a píše: „žádné peníze už po tobě nechci …. chci, abys věděl, že kdybys potřeboval, kdykoliv ti pomůžu.“

Soud pokračuje i ve středu, kdy bude možná vynesen rozsudek.