Taková lavina útoků zlodějů na auta tady už  dlouho nebyla. Během pouhých 24 hodin zloději vykradli na Děčínsku osm aut. Škoda se vyšplhala na desítky tisíc korun. Pět případů se stalo přímo v Děčíně, další tři na Šluknovsku.

„Tak vysoký počet krádeží během jednoho dne rozhodně není obvyklý," upozornila děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Policisté přitom paradoxně před několika dny dopadli dvojici mužů, kteří auta na Děčínsku vykrádali systematicky téměř dva měsíce. Jeden dokonce rovnou skončil
za mřížemi. Řidiči si ale ani nestačili oddechnout – a přišla další studená sprcha.

Z vykradených aut mizela autorádia, navigace či pracovní nářadí. V jednom případě zloděj odmontoval také xenonové světlomety. Naděje, že se majitelé s odcizenými věcmi ještě někdy setkají, je navíc poměrně malá – objasněnost těchto případů  není 
nijak vysoká.

Zloději za sebou totiž nechávají stále méně stop. Časy, kdy auta „vyháčkovali" nebo rozbíjeli sklo, se pomalu stávají minulostí. Hrubý způsob vystřídala jemná práce 
s počítačem.

„Často mají k dispozici notebooky. Přes ně se do auta dostanou i za dvě vteřiny," říká Trypesová. Nevylučuje ani to, že zloději, kteří jsou technicky na výši, jsou z jiného okresu a na Děčínsko přijedou pouze vykrádat auta.

Často mají svoji „práci" dost usnadněnou. Lidé totiž zlodějům sami nahrávají svou lehkomyslností, když nechávají věci v autě.

„V bezpeční nejsou ani v zavazadlovém prostoru. Rozhodně by se nikdo neměl spoléhat na to, že věci nejsou vidět," varuje Trypesová a uvádí příklad z preventivní akce, kdy policisté upozorňují lidi na chyby. „Jeden pán nechal v autě notebook. Zastrčil ho pod sedadlo spolujezdce," popisuje.

To ale není nejlepší nápad. Zloději, pokud do auta proniknou, prohledají ho celé. A berou vše cenné.

„Vykradli mi ho v Boleticích za bílého dne. Spíše bych se divila, kdyby se mi to tam nestalo," napsala na Facebook Děčínského deníku svou zkušenost například Lenka Štarmanová.

„Mně  týdnem  anténu a i tak mě to dost naštvalo," dodává Petra Dyr.

Loni zaznamenali policisté na Děčínsku 291 krádeží z automobilů. Objasnit se jich  povedlo pouhých 51. V největším ohrožení jsou auta v Děčíně, tady došlo k 156 případům.

Podle odborníků jsou ale počty vykradených aut vyšší. Lidé je totiž často ani nenahlásí.

Znepříjemněte zlodějům život!
- pořiďte si do auta alarm
- vyhněte se parkování v tmavých uličkách. Zkuste najít místo, kam míří kamery, nebo kde se pohybuje hodně lidí.
- když parkujete „podélně", dáváte zlodějům více prostoru dostat se do auta, než když stojíte těsně mezi ostatními auty
- nenechávejte v autě žádné věci, a to ani v zavazadlovém prostoru
- vykradené auto ihned nahlaste policii