Dlouhodobý boj s drogovým podsvětím vedou kriminalisté na severu Čech. Za poslední dva roky vyšetřovali celkem pět případů, kdy narkomani po aplikaci drogy zemřeli. Ve všech pěti kauzách si je policie jistá, že dealery odhalila. Čeká je soud.
Jednotlivá úmrtí narkomanů spolu nijak nesouvisí. „Soudní lékař po provedení pitvy konstatoval, že dotyčný zemřel po intoxikaci drogou. Prokázat, že právě ta konkrétní dávka dotyčného toxikomana zabila, je náročné, často složitější než vyšetřování vraždy,“ uvedl Milan Rychnovský, šéf policejního TOXI týmu, který se specializuje na boj proti drogám v Ústeckém kraji.
Jeden případ se už před soud dostal, pro dealera to ovšem prozatím dopadlo dobře, krajský soud ho viny zprostil. Státní zástupce se proti verdiktu odvolal. „Nyní čekáme, jak rozhodne Vrchní soud v Praze,“ podotkl Rychnovský. V jednom případě jde dokonce o dealera z Liberecka.
Při vyšetřování je problémem i to, že většinou jsou těla toxikomanů značně zdevastovaná. „Záleží tedy na tom, za jak dlouho se mrtvola najde. Čím delší doba uplyne od smrti, tím menší hladina toxinů je v těle a tím složitější je práce soudního lékaře,“ vysvětil vedoucí krajského odboru obecné kriminality Martin Charvát.
Jak podotýká, narkoman nikdy neví, která dávka bude jeho poslední. „Člověk nemusí být ani nemocný, může se cítit dobře, ale stačí, aby špatně zkombinoval alkohol, léky a drogu, a může ho to zabít,“ připomněl Rychnovský. Podle právní kvalifikace hrozí dealerovi v podobných případech 10 až 18 let za mřížemi.
„Distributoři musí ale počítat s tím, že i za prodej pervitinu za 200 korun mohou být stíháni a mohou skončit na mnoho let ve vězení,“ doplnil Rychnovský.
Jak doplnil šéf TOXI týmu, distributory v kraji jsou muži a ženy ve všech věkových kategoriích. „Jsou mezi nimi ale i recidivisté, kteří mají know-how a po návratu z vězení do toho znovu spadnou. Často jsou na drogách závislí, takže než aby si drogy sháněli, raději si je vyrobí. Jsou v tom i velké peníze, kterým nedokážou odolat. Poslední dobou zaznamenáváme taktéž nešvar, že k drogovému byznysu čím dál více inklinují mladistvé osoby,“ uvedl Rychnovský.
Policie pak naráží na neustálý fenomén i v jiné oblasti. Z hlediska právního panuje mezi dealery, ale například i mezi rekreačními uživateli marihuany mýtus, že pokud u sebe mají méně drog, než uvádí limity v nařízení vlády, žádného protiprávního jednání se nedopouští.
„To je omyl, držení jakéhokoli množství drogy je protiprávní. Uvedené hodnoty pouze oddělují přestupková jednání od trestných činů,“ varoval vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.
Za malé množství se podle Nejvyššího soudu považuje maximálně 10 gramů sušeného konopí (marihuany), 5 gramů hašiše, 40 kusů lysohlávky, 5 papírků LSD, 1 gram kokainu, 1,5 gramu metamfetaminu a 4 tablety extáze. Pokud tedy policie u člověka podobné množství najde, jde o přestupek. Vyšší hodnoty už znamenají spáchání trestného činu.
Kdy ještě přestupek, kdy už trestný čin?První pomoc při předávkování neuteču, volám záchrannou službu na 155.
Mám u sebe jednoho jointa přestupek, sankce až 15 000 korun.
Pěstuji pro vlastní potřebu tři sazenice konopí přestupek, sankce až 15 000 korun.
Suším a zpracovávám rostlinu konopí (obsah THC více než 0,3 %) trestný čin (výroba).
Při kouření marihuany podám kamarádovi joint trestný čin (jinak jinému opatří návykovou látku).
Schovám u sebe drogy svého kamaráda trestný čin (přechovávání).
Mám u sebe doma v krabici od bot devět palic marihuany trestný čin (přechovávání).