Ve čtvrtek 9. listopadu v ranních hodinách hlídka dopravní policie, která se specializuje na dodržování sociálně právních předpisů u nákladní dopravy, kontrolovala na odstavné ploše u silnice I/9 v Jiřetíně pod Jedlovou nákladní auto s polskou registrační značkou. Policisté vyzvali řidiče, aby jim předložil doklady včetně těch, které se týkají provozu nákladní soupravy. Při kontrole dat z tachografu a karty řidiče policisté nejprve nic neobjevili, následným měřením za pomoci speciálního zařízení a kontrolou snímače na převodovce ale zjistili nesrovnalosti nasvědčující možné manipulaci s tachografem. Na snímači totiž našli známky typické pro použití magnetu.

close Nákladní soupravu zajistili policisté, řidič byl do 48 hodin postaven před soud, dopravce složil stotisícovou kauci. info Zdroj: Policie ČR zoom_in Řidič dále policistům řekl, že v noci vykládal v jedné z firem v Rumburku. "V ten moment podezření policistů zesílilo, jelikož věděli, že řidičem uvedená firma v noci vykládky nepřijímá. Policisté z tachografu vyčetli, že v době od jedné hodiny ranní řidiči nákladní soupravy začal nepřetržitý devítihodinový odpočinek. Avšak následným šetřením policisté prokázali, že v době kolem 6. hodiny ráno řidič vykládal v rumburské firmě a jeho jízda s nákladní soupravou byla zachycena i na kamerových záznamech," uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Policisté tak řidiče zadrželi a umístili do policejní cely. Nákladní vůz zajistili a následně nechali podrobit důkladnému znaleckému zkoumání snímače, tachografu i řídící jednotky vozidla. "Odborným posudkem bylo prokázáno, že vozidlo bylo v provozu v době, kdy tachograf vykazoval nepřetržitý odpočinek, tedy, že byl tachograf úmyslným jednáním vyřazen z činnosti přiložením magnetu," doplnila mluvčí.

Druhý den policisté 45letému řidiči sdělili podezření z neoprávněného přístupu a zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací. Muž se při výslechu k úmyslné manipulaci s tachografem doznal. V sobotu 11. listopadu soud pravomocně rozhodl o jeho potrestání peněžitým trestem a vyhoštěním z území České republiky. Zahraničnímu dopravci policisté uložili stotisícovou kauci za porušení povinnosti dopravce, kterou uhradil, stejně jako náklady na odborné zkoumání a odtažení vozidla ve výši celkem 70 tisíc korun.

Dopravní policisté se kvůli bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na nákladní dopravu zaměřují pravidelně. Jak řidiči, tak samotní dopravci s důkladnými silničními kontrolami tak musí počítat. "Nepovolené manipulace s tachografy jsou nelegální a mají vážné důsledky. Dodržovat předpisy související s používáním tachografů a dodržováním pracovní doby řidičů je důležité. Předpisy jsou navrženy tak, aby chránily bezpečnost na silnicích a zdraví řidičů tím, že omezují nadměrnou pracovní dobu a zajišťují dostatečný odpočinek," upozornila Kubíčková s tím, že policisté jsou oprávněni zadržet řidičský průkaz, odebrat kartu řidiče, zadržet osvědčení o registraci vozidla, zkrátit technickou způsobilost vozidlu nebo zabránit v další jízdě jeho odtažením nebo přiložením technického prostředku. Policisté nově také kontrolují, zda řidič nebo provozovatel nemá nedoplatek za dopravní přestupek, který spáchal v minulosti a který nezaplatil.

Mohlo by vás zajímat: Muž z Děčínska znásilnil dceru i vnučku, soud jej poslal na devět let za mříže

Muž z Děčínska podle rozhodnutí soudu znásilnil svou dceru a vnučku. | Video: Deník/Alexandr Vanžura