Konec všem spekulacím, novoroční útok ve Varnsdorfu byl rasově motivovaný. Potvrdila to policie. Tuto motivaci připisuje zatím jednomu ze dvou Romů, které obvinila z výtržnictví a ublížení na zdraví. Prověřuje ale i další účastníky napadení, jehož obětí byli tři lidé.

Co se vlastně na Nový rok ve Varnsdorfu odehrálo? Skupinka šesti Romů zřejmě v noci na 1. ledna napadla u ubytovny Sport procházejícího muže a jeho rodiče.

„Oba pětatřicetiletí muži se zodpovídají z trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví, přičemž jeden z nich má situaci zkomplikovanou o skutečnost, že jeho jednání má rasový podtext,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka s tím, že oběma hrozí až tříleté vězení. Podezřelí jsou stíhaní na svobodě.

Útočníků mělo být podle dřívějších výpovědí napadených celkem pět, policie proto prověřuje trestní odpovědnost i dalších přítomných osob.

„Zda bude někdo další obviněn nebo řešeno jeho jednání jako přestupek, ukáže další vývoj případu,“ dodal mluvčí. Dva lidé z napadených museli být po útoku ošetřeny, jeden muž musel být hospitalizován.

Během týdne se vyrojily spekulace, že útok rasový podtext neměl, a že se možná vůbec neodehrál. Upozornil na to mimo jiné server Romea.cz. Server se odvolával na to, že kamerový záznam žádné přepadení nezaznamenal.

„Pokud tedy k útoku došlo, nikoliv tam, kde napadení tvrdí,“ uvedl místostarosta Varnsdorfu a velitel místních strážníků Karel Dubský, který také nabídl záznam z kamer policii k vyhodnocení.

Novoroční přepadení znovu vyburcovalo několik měsíců spící Varnsdorf. Lidé se minulou neděli sešli na náměstí a začali domlouvat další setkání. To je na programu tuto neděli ve 14 hodin, i když se ho někdejší organizátor a podvodník Lukáš Kohout snažil několika způsoby marně překazit.

Policie nicméně žádné výraznější problémy o víkendu nečeká.

„Situaci monitorujeme a určitá bezpečnostní opatření samozřejmě přijmeme. Z taktických důvodů ale nemůžeme předem sdělit přesný počet policistů, kteří budou do akce nasazeni,“ uvedl Haňka.

Podle jeho slov rozhodně není možné počítat s tak velkým nasazením policejních sil, jako během letních demonstrací. Deník také zjistil, že se na akci nechystají žádní extrémisté.