Mezinárodní linkový autobus kontrolovala cizinecká policie na dálnici D8 už na konci dubna, informace ale uvolnila až nyní.

Cizinci ve věku od 16 do 45 let se podle Bartošové prokázali falešnými italskými doklady.

„Zkušení policisté ihned poznali, že se jedná o padělky," řekla Bartošová.

Všichni byli následně předáni do Rakouska.

„Policistům se podařilo prokázat, že na naše území přicestovali z tohoto státu. Ve výpovědích cizinci uvedli, že důvodem k útěku byla tíživá situace a válečný stav jejich země. Jejich cílovou zemí mělo být Švédsko a Finsko, kde údajně žije někdo z jejich příbuzných nebo známých. Podle svých slov si doklady pořídili v Itálii," uvedla Bartošová.

Další dva Somálce s falešnými doklady odhalili policisté o několik dní později v jiném mezinárodním autobuse. Kromě migrantů z Afriky podle Bartošové přibývá i lidí s falešnými doklady ze Středního východu. Před týdnem odhalili policisté muže a ženu z Íránu. Také oni cestovali mezinárodním linkovým autobusem.

„Cizinci se prokázali dvěma padělky řeckých průkazů totožnosti. Falešné doklady si údajně sehnali v Turecku, odkud potom odcestovali do Maďarska. Dvojice migrantů byla umístěna do záchytného zařízení a bylo s nimi zahájeno správní řízení o vyhoštění," doplnila Bartošová.

V posledním případě z poloviny týdne policisté odhalili falešné doklady u třech Somálců a jednoho občana Gambie.