Když žena klikla na nabídku na investici do kryptoměny, ozval se jí zatím neznámý podvodník s tím, že ji celým procesem investice provede. Údajnému specialistovi tak poslala číslo účtu i platební karty, kopii občanky a fotografii. Ani to, že k takové investici někdo potřebuje její fotografii, ženu nezarazilo. „Zároveň ji telefonicky navedl, jak si má do svého počítače nainstalovat aplikaci umožňující vzdálený přístup jiného uživatele. O týden později poškozenou kontaktoval údajný pracovník finančního oddělení a sdělil jí číslo účtu, kam má poslat 35 tisíc eur,“ popsala policejní mluvčí Alena Bartošová.

S 35 tisíci eur, v přepočtu přibližně 890 tisíci korunami, se ale podvodník nespokojil a rozhodl se zatnout sekeru ještě hlouběji. Se souhlasem podvedené ženy si totiž otevřel úvěr ve výši 800 tisíc korun. 

„Částky 35 tisíc a 39 400 eur následně odeslala na číslo uvedeného účtu. Poslední reakce přišla opět po týdnu, „specialista“ finančního oddělení po ní chtěl přihlášení k účtu a číslo platební karty,“ uvedla Bartošová. Toho podvodník využil k pohybu v internetovém bankovnictví. Jak později podvedená zjistila, provedl transakci za pět tisíc eur.

Podle policistů se ale nejedná o ojedinělý případ, jen v Ústeckém kraji evidují policisté podobných internetových podvodů, při kterých lidé přijdou o stovky tisíc až miliony korun, více. Podvody se týkají běžných převodů peněz, kdy je prý z bezpečnostních důvodů nutný převod financí na účet uvedený údajným pracovníkem banky. Pachatelé se mnohdy při těchto praktikách kvůli větší důvěryhodnosti představují jako policisté a navazují tak na hovor s údajným pracovníkem banky, že byl účet napaden a že je převod peněz skutečně nutný.

Takovou zkušenost má i jedna žena z Ústecka, která převodem a souhlasem s půjčkou přišla o 547 tisíc korun. Oproti jiným podobným případům ale měla více štěstí, policistům se totiž podařilo 300 tisíc korun získat zpět. „Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření,“ nabádá Ondřej Moravčík z policejního prezídia.

Základním pravidlem zůstává nikomu neprověřenému neříkat své osobní údaje, případně přístupové údaje k účtům a platebním kartám. Lidé by také neměli nikomu podezřelému umožnit vzdálený přístup do počítače a při vstupu do bankovnictví by si pak měli zkontrolovat, zda souhlasí doména, na kterou běžně přistupují.

Samozřejmostí by pak měl být aktualizovaný software, antivir a firewall.