Na jaře pohřbil teprve 19letého syna Dominika, kterého zavraždil jen o rok starší duševně narušený mladík. Nyní čeká Jaroslava Bergera další rodinný pohřeb. Jednou z dvou obětí českolipského vraha, kterého minulý týden dopadli a obvinili policisté, je totiž jeho sestřenice.

„Byli jsme jako bratr a sestra, po maminčině smrti jsem totiž vyrůstal u tety. To zlo nás nechce opustit. Nevím, co je to za zrůdy. Člověk aby se bál kamkoli chodit,“ řekl Jaroslav Berger.

První oběť českolipského vraha našli policisté předminulý týden v pátek. „Asi po čtyřech hodinách se nám v ulici Borská podařilo vypátrat spícího podezřelého,“ uvedl liberecký policejní ředitel Vladislav Husák. Údajný pachatel, 22letý muž bez domova, se k vraždě doznal.

BRUTÁLNÍM ČINEM SE JEŠTĚ CHLUBIL

O dva dny později nalezli policisté zavražděnou 39letou ženu, Bergerovu sestřenici, kterou měl vrah ubít cihlou. Brutalita policisty zaskočila i vzhledem k věku obviněného, který se měl v bezdomovecké komunitě vraždou chlubit, nikdo mu ale nevěřil.

Podle informací Deníku zabil ženu na louce u sídliště Špičák nedaleko českolipského gymnázia. „Myslel jsem, že už to po Dominikově smrti mám za sebou. Jenže se mi znovu vybavilo to nejhorší,“ vrátil se Berger k velikonoční vraždě svého syna, kterého nalezli mrtvého v parku na břehu řeky Mandavy.

Také tehdy policisté vraha velmi rychle dopadli. A i on se přiznal. Přesto před soud nepůjde, podle soudních znalců totiž nebyl v době činu schopen vnímat, co dělá. Lékaři u něj diagnostikovali několik let se rozvíjející schizofrenii. Jiří N. tak prodělává ústavní ochrannou léčbu v nemocnici v Horních Beřkovicích.

S tím, že by vrah jeho syna vyvázl bez trestu vězení, se ale Berger nechce smířit. Už několik měsíců koluje po internetu i v papírové podobě petice, která žádá o nové otevření případu vraždy Dominika, která otřásla Varnsdorfem. Doposud se podařilo sehnat v obou verzích petice asi tisíc podpisů.

JEDNAL S CHLADNOU HLAVOU, ŘÍKÁ ADVOKÁT

Podle právníka, který v případu Jaroslava Bergera zastupuje, musel Jiří N. jednat s jasnou hlavou. Kromě jiného doma schoval nůž, jímž zabíjel, do zárubně dveří. „Doma polil nůž savem, aby z něj smyl stopy. Z toho se dá dovodit, že mu bylo jasné, že spáchal něco, co neměl,“ prohlásil v televizi Nova advokát Adam Kopecký.