Devadesáté výročí Rumburské vzpoury provázejí soudní tahanice. To asi nenapadlo nikoho z organizátorů vzpomínkových oslav. Možná i proto zatím není zcela jasné, kde se oslavy, jež jsou naplánované na sobotu 24. května, budou nakonec konat. Stejně jako v minulosti totiž chce organizátor akce, jímž je město Rumburk, aby se oslavy konaly jak v parku Rumburské vzpoury, tak i na Lužickém náměstí.

Jenže právě o toto datum a zábor rumburského Lužického náměstí je veden spor, který se řešil až u krajského soudu. Oslavit devadesát let od živelného protiválečného povstání českých vojáků ke konci 1. světové války se totiž chystala i rumburská společnost NGW.

„Rozhodně jsme nechtěli narušovat představy města, pouze jsme chtěli oslavy doplnit a obohatit o vcelku zajímavý kulturní program s hvězdným obsazením,“ řekl programový ředitel společnosti Petr Hrdlička. A protože pro uskutečnění takového programu se jim jevilo náměstí jako nejvhodnější, podali na rumburský městský úřad oficiální oznámení o konaném shromáždění. „Neudělali bychom to, kdyby nám nebylo řečeno, že městské oslavy se záborem náměstí nepočítají. Ale při osobní schůzce jsme byli ujištěni, že město oslavy směřuje centrálně do parku,“ vysvětlil Petr Hrdlička. Proto ho pobouřilo, když se dozvěděl, že rumburská radnice jejich shromáždění zakázala.

„Samozřejmě, že jsme toto shromáždění zakázali, neboť sami jsem žádali o zábor veřejného prostranství právě kvůli chystaným oslavám. Navíc jsme firmu vyzvali, aby se s pořadatelem akce, tedy městem, pokusila dohodnout o úpravě doby konání akce. To se bohužel nestalo,“ řekl rumburský starosta Jaroslav Sykáček.

Jenže podle Hrdličkových slov dohoda s městem nebyla možná, proto jim za dané situace nezbývalo nic jiného, než se obrátit na soud. Ten jim dal za pravdu a zmíněný zákaz rumburského městského úřadu zrušil mimo jiné i proto, že Město Rumburk prokazatelně oznámení o veřejném shromáždění podalo jako druhé a tudíž i pozdě.

Z rozsudku tak vyplývá, že v sobotu 24. května by na Lužickém náměstí měla teoreticky slavit společnost NGW a s ní i Moravská cimbálová muzika, Mistříňanka či Tereza Mátlová. Možná se tak ale nestane a město se i přes prohraný soud bude moci radovat z vítězství. „Čas na obnovu původního programu je nyní velmi omezen. Kvůli zákazu jsem byli nuceni připravený program zrušit a nasmlouvané umělce odvolat,“ vysvětlil Petr Hrdlička. V současné době společnost uvažuje o tom, že významné výročí Rumburské vzpoury buď oslaví se zkráceným programem nebo zvolí jiný termín.

Dohoda mezi městem a společností NGW, že by mohly slavit společně ale zřejmě už není možná.

„Zatím nedokáži předpokládat další jednání mezi oběma subjekty. Důležité ale je, aby jedna akce nenarušovala druhou a o tom v současné době nejsem příliš přesvědčen,“ řekl rumburský starosta Jaroslav Sykáček.