Okresní soud Jaroslavu Mačí a Tomáši Novákovi vyměřil čtyřleté nepodmíněné tresty a Lukáš Mašek vyvázl s podmíněným trestem. Státní zástupkyně dnes požadovala pro všechny přísnější tresty, obhajoba zrušení rozsudku a vrácení případu k došetření. Chce i změnu senátu okresního soudu, předchozí prý nebyl nezaujatý.

Muži podle obžaloby chtěli za pomoci úplatku elektrárnám zajistit licenci ještě pro rok 2010 a tím výhodnější garantovanou výkupní cenu elektřiny. Ceny se totiž od roku 2011 výrazně snížily z 12.150 korun na 5500 Kč za jednu megawatthodinu. Firma se proto snažila uvést elektrárny do provozu ještě před koncem roku. Zástupce ERÚ ale našel nedostatky, což by znamenalo, že nedostanou potřebné povolení včas. Údajně mu tehdy nabídli milion korun, úředník ERÚ se ale obrátil na policii, která další jednání mezi ním a pracovníky firmy monitorovala a odposlouchávala. Peníze byly předány 27. ledna 2011 v Praze. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jednoho z mužů tehdy zadrželi na místě, zbylé dva téhož dne na jihu Čech.

Všem hrozí šest let, státní zástupkyně pro Mačí a Nováka chce trest blížící se k horní hranici, pro Maška nepodmíněný nad polovinou šestileté sazby.
Podle obhajoby ale vyšetřování i hlavní líčení u Okresního soudu v Liberci provázely procesní chyby a některé důkazy neměly být vůbec připuštěny.

Zpochybňují i důvěryhodnost pracovníka ERÚ a postup policie. Tvrdí, že o úplatek požádal úředník ERÚ a policií byl poté instruován, jak má postupovat, aby peníze skutečně dostal. "Kdyby do toho policie nezasahovala, tak by k předání úplatku nedošlo," uvedl jeden z obhájců.

Za velké pochybení obhájci považují i to, že pokyny od policie dostával úředník přes telefon, který nebyl odposloucháván. Vinu obžalovaní necítí. "Nebyli jsme připraveni, že po nás bude chtít nějaký úředník peníze. Nikomu jsme nic nenabídli. Tlak, který na nás byl vyvinout, jsme nemohli zvládnout," řekl dnes u soudu Novák, který byl tehdy ředitelem společnosti.