O uvalení vazby se otec zavražděného chlapce dozvěděl od Deníku. „To je dobře. Půjde tam, kam patří,“ reagoval Jaroslav Berger. Ve vazbě si obviněný počká na soudní proces. Původní trestní řízení před dvěma lety totiž státní zástupkyně zastavila. Její tehdejší rozhodnutí se opíralo o zprávu lékařů, kteří tvrdili, že Jiří N. byl v době spáchání činu nepříčetný, především kvůli rozvíjející se duševní nemoci. S tím ale nesouhlasil otec zavražděného, který tvrdí, že jeho syna dotyčný zavraždil zcela vědomě. Přibližně hodinu před hrůzným činem mu totiž měl vyhrožovat smrtí.

Po dvou letech od tragické události se s jeho názorem ztotožnil také soud, který povolil znovuotevření případu. Letos v létě totiž dostal lékařskou zprávu z psychiatrické nemocnice, kde byl muž po zastavení řízení hospitalizovaný. Ošetřující lékaři v Horních Beřkovicích zjistili, že Nosek není nemocný tak, jak původní znalecký posudek vypracovaný psychiatrem Michalem Hesslerem uváděl. Choval se totiž jinak, než by při své diagnóze měl, nereagoval adekvátně ani na nasazenou léčbu. Soud si proto nechal zpracovat revizní posudek.

„Z něho jednoznačně vyplynulo, že původní závěry znaleckého zkoumání nebyly správné a že zde nebyly dány podmínky pro zastavení trestního stíhání pro nepříčetnost. Z tohoto důvodu soud obnovu povolil,“ vysvětlil soudce Jiří Blažek rozhodnutí krajského soudu.

Znalci v novém posudku vyloučili, že by Nosek trpěl schizofrenií. „U posuzovaného jsme zjistili poruchu osobnosti a škodlivé užívání návykových látek, kritéria schizofrenie ale nesplňuje. Má trvalou touhu někomu ublížit, pobyt na svobodě je nebezpečný kvůli vysoké pravděpodobnosti opakování svého jednání,“ píše se v revizním znaleckém posudku.

Muž s obnovením trestního řízení nesouhlasil, podal si proto stížnost k pražskému vrchnímu soudu. Ten ji ale zamítl a státní zástupce tak mohl požádat o uvalení vazby. Za obnovu procesu nebojoval jen Jaroslav Berger. Podpisem pod peticí jej podpořilo několik tisíc lidí.

K tragédii došlo před dvěma lety 17. dubna v parku před varnsdorfským kinem Panorama. Krátce po půlnoci Nosek podle vyšetřovatelů bodl oběť nožem s 20 centimetrů dlouhou čepelí do boku. Zasáhl při tom játra a mladík vykrvácel. Ještě ten samý den policie dotyčného dopadla a zadržela. Vražednou zbraň skrýval doma za zárubní dveří.

Na místě neštěstí vyrostl pomníček s křížkem, ke kterému příbuzní a přátelé nosí nejen květiny a svíčky, ale také třeba plyšové hračky. Pietní místo opakovaně někdo poničil.