Policie již po obvinění avizovala podnět státnímu zástupci pro podání návrhu na uvalení vazby. „Podal jsem na pana obviněného návrh na vzetí do vazby, protože mám obavu z toho, že by mohl utéct, případně pokračovat v trestné činnosti. Soud mému návrhu vyhověl a shledal oba dva vazební důvody,“ řekl po vazebním jednání před děčínským soudem státní zástupce Vladimír Jan s tím, že obviněný Marcel S. před soudem ani před policií doposud nevypovídal. Není tak známý motiv vraždy.

Zjistit motiv bude jedním z hlavních úkolů krajských kriminalistů, kteří krásnolipskou vraždu vyšetřují od nedělního rána. Státní zastupitelství si pravděpodobně také vyžádá mezinárodní pomoc z Velké Británie, kde měl od svých pěti let obviněný muž žít a kde se měl podle některých indicií také dopouštět násilné trestné činnosti. Policie také nyní hledá případné svědky, protože obviněný i zavražděný se měli potkat na večírku, po kterém mělo dojít k vraždě přímo na ulici nedaleko centra Krásné Lípy.

Státní zástupce potvrdil nedělní informaci Deníku, že zavražděný muž měl zemřít po pobodání. „V důsledku jednání pana obviněného, v této fázi trestního řízení s dostatečnou pravděpodobností, byl pan poškozený usmrcen ranou nožem,“ přiblížil Vladimír Jan dění z nedělního rána ve Varnsdorfské ulici v Krásné Lípě. Vážným zraněním nasvědčovaly také krvavé stopy, které byly v neděli vidět na několika desítkách metrů chodníku a končily před jedním z činžovních domů.

V Krásné Lípě policie vyšetřuje násilný trestný čin.
Policie obvinila z vraždy v Krásné Lípě mladíka, hrozí mu až 18 let vězení

Nedělní vražda v Krásné Lípě byla letos již patnáctou v Ústeckém kraji, některé byly ve stádiu pokusu a jedna ve stádiu přípravy. To je o jeden případ více než za celý loňský rok. „Všechny tyto případy se nám podařilo objasnit,“ uvedl policejní mluvčí Kamil Marek.

Podle policejní mapy kriminality se nejvíce nejzávažnějších trestných činů stalo v letošních roce na Mostecku, rovných pět. Po dvou případech pak policie vyšetřovala na Chomutovsku, Teplicku a Ústecku. Na Děčínsku se jedná o letošní první vraždu či pokus o vraždu. Jeden z letošních případů se nedávno stal ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku, kde se dva vězni pokusili zavraždit dozorce.

Letos také definitivně skončil případ brutální vraždy v Jiříkově na Děčínsku. Muž za ubití a následné spálení ženy dostal 28 let, trest mu zmírnil pražský vrchní soud. Od ústeckého krajského soudu odešel s doživotím. Po odpykání trestu se má podle rozsudku přesunout do detenčního zařízení, ve kterém může být do konce života. Soud ale bude muset každé dva roky jeho případ přezkoumat a rozhodnout, zda je nutné pokračovat v detenci, případně zda je pro společnost bezpečné tohoto člověka pustit na svobodu.

Na místě činu v Krásné Lípě:

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura