Čtyřiatřicetiletý Petr Divíšek žijící v Rumburku ve Šluknovském výběžku na Děčínsku nebude prozatím vydán do Rakouské republiky, rozhodl včera ústecký krajský soud. Sice na něho letos v květnu byl vydán evropský zatýkací rozkaz státním zastupitelství v rakouském Linci, ale kvůli zdravotnímu stavu zůstane zatím na svobodě v Čechách.

Bude vydán

Divíšek jako invalidní důchodce má zdravotní problémy, čeká na operaci. Ale až to bude možné, bude přání Rakušanů splněno. Státní zastupitelství v Linci touží po jeho předání do vazby, protože je obviněn „ze zvláště závažného případu krádeže spáchané vloupáním v rámci zločinného spolčení,“ uvádějí Rakušané v zatýkacím rozkazu.

Divíškovi hrozí v Rakousku až 10 let vězení. V současnosti je Divíšek podmínečně v Čechách odsouzen za zanedbání povinné výživy.
Rakušané mají Divíškovi za zlé, že spolu s komplici, za spolupráce zejména Milana Stefana, Ondřeje Kary a Jiřího Smucera, pomocí vloupání ukradl věci nejméně za jeden milion eur.

Tyto „věci“ byly skutečně drahé, protože šlo většinou o auta. Přes milion eur nasbírali během dvanácti zdokumentovaných případů.

Nelze se tomu divit, když třeba mělo s pomocí Divíška a jeho kumpánů zmizet auto Mercedes Benz, které stálo v roce 2008 téměř 120 000 eur nebo Mercedes Benz E350 T za téměř 80 000 eur. Nepohrdli ale ani kšiltovkou s logem Mercedes Benz.

V Rakousku kradla skupina auta, alespoň tak to tvrdí Státní zastupitelství v Linci, v letech 2007 a 2008.

Skupinka zlodějů se měla vloupat do firmy, tam najít klíče od aut, nastartovat je a odjet s nimi. Občas s sebou vzali i jiné věci, na které narazili, třeba motocyklistické bundy, notebook, navigační přístroje apod.

Kromě automobilů si posvítili také na traktory. Rakušané se na ně zlobí, že 27. prosince 2007 rozbili dveře dílny a pár oken, aby se dostali do objektu a odvezli si traktor John Deere 6230 a traktor Steyer 9090M a také pár drobností, například tři motorové pily, vše za zhruba 110 000 eur.

Ve dvou případech zůstalo jenom u pokusu, byli vyrušeni a museli vzít nohy na ramena.

Soud v Ústí

Není to první případ, kdy je do zahraničí kvůli obvinění z krádeže vydán náš občan. Kromě toho české soudy projednávají i případy, kdy čeští občané jsou obviněni, že kradou v zahraničí auta a převážejí je do Čech.

Patnáct obviněných v přesně takovém případu se má sejít právě dnes u krajského soudu v Ústí. Všichni jsou obviněni z krádeží za více než pět milionů korun v Německu. Ke krádežím docházelo v roce 2005.

Všichni podle obžaloby spolupracovali na krádežích automobilů s pětatřicetiletým Leošem Pokorným, který za krádeže byl již odsouzen v Německu a odpočívá v německém vězení. Pokorný byl označen za organizátora, který zlodějské operace řídil. Ostatní byli jeho pomocníky. Většina obžalovaných pochází z Děčínska, podobně jako Divíšek.