Rozhodl tak zejména na základě výslechu znalce psychiatra, dle něhož je pobyt Jiřího N. na svobodě nebezpečný, přičemž uložené ochranné léčení bude dostačující k ochraně společnosti.

„Rozhodli jsme v souladu s návrhem státní zástupkyně. Rozhodnutí prozatím není pravomocné,“ řekl po jednání soudce Jan Michanek.

Při ústavní ochranné léčbě mají klienti Psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích přísný režim. Přesně tak, jak jim ukládá zákon.

„Je to společností daná možnost resocializace a nápravy,“ říká ředitel beřkovické psychiatrické nemocnice Jiří Tomeček.
Pacienti s ochrannou ústavní léčbou musí být na uzavřeném oddělení.

„Pokud je pacient dostatečně adaptován na prostředí, může mít vycházky. Ale nikdy ne volné vycházky,“ popisuje dále Tomeček.

To znamená, že pacienti mohou na vycházky nanejvýš po areálu nemocnice, nikdy mimo něj. Zároveň také nemohou na vycházky sami, vždy musí mít doprovod někoho z personálu nemocnice.

„V případě, že by tomu tak nebylo, nebyla by to ochranná léčba, ale dobrovolný pobyt,“ dodává ředitel psychiatrické nemocnice Jiří Tomeček.

Jiří N. měl zavraždit letos na Velikonoční pondělí svého kamaráda, tehdy devatenáctiletého Dominika. Jiřího N. policie dopadla během několika hodin. Při následných výsleších se policii k vraždě přiznal.

Při domovní prohlídce kriminalistům ukázal i místo, kde skryl nůž, který mu měl posloužit jako vražedná zbraň. Po obvinění z vraždy putoval do vazby, tam ale nepobyl příliš dlouho.

Státní zástupkyně jej ale před soud neposlala. Na začátku září trestní stíhání Jiřího N. totiž zastavila. Deník o tom informoval jako první.

„Trestní řízení se zastavuje, neboť obviněný nebyl v době činu pro nepříčetnost trestně odpovědný,“ píše v usnesení, které má redakce Deníku k dispozici, státní zástupkyně Lenka Letáčková.

Podle soudních znalců Michaela Hesslera a Štěpánky Tůmové trpí Jiří N. schizofrenií, která se u něj postupně rozvíjela přibližně dva roky. A právě při ataku své nemoci měl Jiří N. Dominika v parku ve Varnsdorfu zabít. Policejní vyšetřování neprokázalo, že by v tu dobu byl opilý nebo pod vlivem drog.