Když se v úterý brzy ráno objevila v Nymburské ulici ve Varnsdorfu civilní policejní auta, málokdo z obyvatel okolních domů tušil, co se děje. Uvnitř mezitím probíhal zátah proti jedné z největších pěstíren za poslední roky.

„Na místě události bylo strážci zákona nalezeno 1640 rostlin marihuany společně s jednou osobou cizí státní příslušnosti," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Podle informací Děčínského deníku měli policisté zadržet v částečně využívaném továrním objektu muže z Vietnamu.

Právě Vietnamci žijící 
v pohraničních oblastech na severu a západu Čech se v posledních letech na pěstování marihuany a na prodej drog specializují. Sehnat drogy na jejich tržnicích totiž není problém a poměrně často na to upozorňují policisté i média ze sousedního Německa. To se stává jejich častým odbytištěm a německá ochrana hranic a policie dělají pravidelné kontroly v pohraničí.

Cesta k odhalení další velké pěstírny, již několikáté na Děčínsku za posledních několik měsíců, byla poměrně dlouhá.

„Vyhodnocovali jsme jednotlivé informace, které jsme měli k dispozici. Objekt v Nymburské ulici jsme měli vytipovaný a šli jsme prakticky najisto," uvedl pro Děčínský deník jeden z kriminalistů, který je s případem seznámen.

Na odhalení nelegálních pěstíren konopí spolupracují policisté velmi často i s energetiky, kteří monitorují spotřebu elektřiny v jednotlivých lokalitách. A právě pěstírny její spotřebu výrazně zvýší.  Pěstitelé konopí totiž rostliny kvůli jejich rychlejšímu růstu nasvěcují. Navíc v současném chladném počasí je nutné prostory, ve kterých marihuanu pěstují, i vytápět.

Poměrně často se také jedná o černé odběry. To byl případ i odhalené pěstírny ve Varnsdorfu.

„Byli jsme přizváni policií k asistenci. Pracovníci oddělení ČEZ Měření zde skutečně odhalili neoprávněný odběr," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Hollingerová.

Pokud se podaří policistům případ dotáhnout do konce a muže obvinit, může si pobýt i několik let za mřížemi. „Případ bude nadále vyšetřován s ohledem na podezření z přečinu nedovolené výroby a jiné nakládání 
s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Díky svým pěstitelským schopnostem může v případě shromáždění dostatku důkazů zadržený muž čelit i trestu odnětím svobody od jednoho roku až po pět let, nebo peněžitým trestem," dodala mluvčí policie Petra Trypesová.

Odhalené pěstírny na Děčínsku
Velké zátahy se podařily policii v závěru loňského roku. Nejprve odhalili v říjnu velkopěstírnu v Choraticích u Děčína přímo na hlavním silničním tahu z Děčína do Ústí nad Labem. Nenápadný ošuntělý dům skrýval přibližně dvanáct set rostlin.
V listopadu pak policisté odhalili pěstírnu v Mikulášovicích, kde bylo přibližně 1200 rostlin marihuany. Také zde kriminalisté zadrželi cizí státní příslušníky, kteří se na provozu pěstírny podíleli. V tomto případě šli policisté najisto. O dům v Mikulášovicích se totiž poměrně intenzivně zajímali poslední přibližně čtyři měsíce.
O několik měsíců dříve objevili policisté pěstírnu i v Děčíně na Teplické ulici. V bytě ji tu pěstoval muž, který na sebe upozornil tím, že vyhazoval věci na ulici a křičel, že umí létat.