Jak důležití jsou strážci národního parku se ukázalo v těchto dnech. Kromě toho, že dbají na dodržování pořádku v Českém Švýcarsku, se podíleli také na dopadení dvojice lupičů. Ti stanuli před německým soudem.
Zemský soud v saských Drážďanech zahájil proces se dvěma Čechy, kteří v Národním parku Saské Švýcarsko v blízkosti hranice s Českou republikou mají mít na svědomí dvě loňská loupežná přepadení turistů. Informaci přinesl deník Sächsische Zeitung.
„Policii na stopu údajných pachatelů přivedli pracovníci strážní a informační služby Národního parku České Švýcarsko," říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Strážci totiž v srpnu loňského roku předali policii velmi silně podnapilého návštěvníka nalezeného v lese na české straně hranice, který byl sám sobě nebezpečný.
„Jedním z významných úkolů strážní a informační služby je pomoc návštěvníkům, kteří se na území národního parku dostanou do nouzové situace," uvedl Handrij Härtel, zástupce ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko.
Podnapilého a dezorientovaného muže proto strážci z národního parku odvezli. Později se ukázalo, že jeho přítomnost v parku může s loupežemi na německé straně souviset.
Německá justice podezírá dva muže ve věku 30 a 27 let z toho, že 12. srpna 2011 u mlýna Niedermühle na říčce Křinici za použití nože oloupili německý manželský pár o peníze a mobilní telefon. O den později měli být jejich oběťmi dvě ženy, které kromě telefonu připravili také o fotoaparát. Oba muži podezřelí také z letošního lednového přepadení pekárny v Sebnitz v současnosti pobývají v drážďanské vazební věznici.
Podle nejnovějších informací se oba muži ke svým činům měli údajně při soudním jednání přiznat. Podle německého sazebníků jim hrozí za loupežná přepadení nejméně pětiletý pobyt ve vězení.
S přeshraniční kriminalitou mají zkušenosti policisté na obou stranách hranice. Obzvláště v posledních letech, kdy se po vstupu do Schengenského prostoru výrazně zvýšila prostupnost hranice, počet trestných činů páchaných zločinci z druhé strany hranice narostl.
Starostové některých německých obcí na hranici dokonce chtěli zatarasit pomocí kamenů lesní cesty mezi Saskem a Českou republikou. Podle přesvědčení starostů totiž využívají zločinci těchto hraničních stezek k útěkům z místa činu. K přehrazení cest prý ale není důvod.