K ústeckému soudu ve čtvrtek bývalého náměstka hejtmanky Jany Vaňhové Pavla Koudu přivezla policejní octavie a zakukletí kriminalisté protikorupčního útvaru. Do jednací síně bývalý náměstek vstupoval s kamenným výrazem vy tváři. Pouta na rukou mu zakrývala bunda. Otázky novinářů ignoroval.

Přátelé by ho nejspíše ani nepoznali. Své oblíbené špičaté boty z krokodýlí kůže vyměnil na sportovní obuv. A místo obvyklé zdobené košile si oblékl mikinu.

Rozhodnutí soudu bylo jednoznačné. Kouda, obviněný v souvislosti v evropskými dotacemi, zůstane ve vazbě.  Rezignoval také na post náměstka hejtmanky.

Před soudkyní strávil více než dvě hodiny. Nakonec rozhodla, že ho pošle do vazby, kde už sedí také poslanec David Rath.

„Soud vyhověl veškerým mým návrhům," řekl po rozhodnutí státní zástupce Vladimír Jan.

Koudův advokát Vencislav Sabotinov novinářům řekl, že jeho klient v žádném případě necítí vinu. Proti uvalení vazby podal stížnost. Více prý řekne, až bude mít písemné vyhotovené rozhodnutí. Dodal také, že Kouda rezignoval na všechny své veřejné funkce. Dopis prý sepsal již ve středu v poledne.

„Týká se to postu v zastupitelstvu Ústeckého kraje, tedy i postu náměstka hejtmanky. Rezignoval i na post ve výboru regionální rady," uvedl. Kouda současně s tím také požádal o přerušení členství v ČSSD. Podle Sabotinova tak učinil proto, že nechce poškozovat jméno sociální demokracie.

Přijetí rezignačního dopisu Deníku potvrdila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Koudovo jméno již také zmizelo z webových stránek kraje se seznamu politiků.

Odpoledne stejně jako Kouda dopadl i ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart.

„Rovněž druhého muže obviněného ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, jehož vazební zajištění včera navrhl státní zástupce, vzala do vazby soudkyně Okresního soudu v Ústí nad Labem. I v jeho případě dospěla k závěru, že je odůvodněna obava z možného ovlivňování svědků či spoluobviněných a zároveň obava, že by mohl pokračovat v páchání trestné činnosti, která mu je kladena za vinu," uvedl mluvčí soudu Jan Tichý

Ani Markvart není politicky bezvýznamná osoba, jde o vlivného člena ODS. Je členem výkonné rady občanských demokratů. V posledních volbách byl chomutovským lídrem strany a kandidátem na místního primátora. Nakonec začátkem roku usedl na místo ředitele regionální rady, které se uvolnilo po zatčení bývalého ředitele Petra Kušnierze. Ten již byl za braní úplatků nepravomocně odsouzený na 7,5 roku.
Z čeho policisté Koudu a další obviněné policisté podezřívají, není jisté. Spekuluje se o machinacích kolem zakázky na propagaci rekultivací.