Přibližně v půl sedmé ráno vtrhli policisté do bývalé důstojnické ubytovny v centru města.

„Mohu potvrdit policejní zásah. Při domovní prohlídce bylo nalezeno přibližně 1200 rostlin konopí v různém stádiu vývoje," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová. Jakou cenu by rostliny měly na černém trhu nyní určí expertíza. Cena je totiž závislá na obsahu THC.

Podle informací Děčínského deníku šli kriminalisté najisto. O dům v Mikulášovicích se totiž poměrně intenzivně zajímali poslední přibližně čtyři měsíce.

„Přímo na místě byli zadrženi dva muži cizí státní příslušnosti, kteří byli následně převezení do cely předběžného zadržení. Ve středu by jim mělo být sděleno obvinění z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Následně se bude řešit případné uvalení vazby," dodala Kofrová.

Oběma mužům hrozí až deset let za mřížemi. K vyšší hranici se přiblíží, pokud se podaří prokázat, že pracovali v organizované skupině, případně, že se jednalo o činnost velkého rozsahu.

O zásahu policistů ve velkopěstírně dlouho nikdo v Mikulášovicích nevěděl.

„Celý zásah proběhl v naprostém klidu, nikdo nic neví. Lidé se nás zatím na nic neptají, zřejmě o zásahu ani nevědí. Já sama jsem se to dozvěděla před chvílí," řekla Děčínskému deníku v úterý odpoledne starostka Mikulášovic Miluše Trojanová. Podrobnosti o zásahu neznala ani ona.

Na zásahu v Mikulášovicích se podíleli také energetici. Policisté zde totiž odhalili černé odběry elektřiny, ze kterých pěstitelé živili lampy nad rostlinami.

„K případu do Mikulášovic jsme byli přizváni policií. Příčinou neoprávněného odběru bylo zásah do neměřené části, tedy do distribučního kabelu. V objektu bylo následně zjištěno 124 výbojek, každá o výkonu 600 wattů," uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Pro ČEZ to není ojedinělý případ černého odběru, ročně má takových případů několik tisíc.

„Pachatelé se vystavují riziku úrazu elektrickým proudem a ohrožují tak i zdraví a životy dalších spoluobčanů," varuje mluvčí ČEZ.

Úterní odhalení pěstírny v Mikulášovicích není v poslední době jediným na Děčínsku. Přibližně před dvěma týdny našli policisté zhruba tisícovku rostlin konopí v pěstírně v Choraticích u Děčína.