Několikanásobně roste počet ukradených kol s příchodem letních prázdnin. V policejních statistikách přitom neskončí všechna ukradená kola. Některé krádeže majitelé kol nenahlásí, jiné skončí kvůli ceně kola jako přestupek.

Jeden z takových případů se stal v noci na pondělí v Rumburku, kde zmizela dvě kola z kůlny u rodinného domu.

„Ačkoliv je jistil visací zámek, v noci z neděle na pondělí 3. srpna padla zřejmě do rukou „nového majitele". Šedé pánské a vínovo-bílé dámské horské kolo ocenili jejich majitelé na necelých sedmadvacet tisíc českých korun. Případ policisté prověřují s ohledem na přečin krádeže a porušování domovní svobody," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Nejedná se ale o ojedinělé případy, zloději mnohdy berou kola za desítky tisíc korun, která pak prodají v bazarech nebo zastavárnách za pár stovek nebo tisícovek, tedy za zlomek jejich ceny.
Každoroční pravidelný nárůst souvisí především s tím, že je Děčínsko i Šluknovsko poměrně značně vyhledávanou lokalitou nejen tuzemskými, ale i zahraničními turisty.

Loni v červnu policisté v okrese Děčín vyšetřovali šest případů ukradených kol, o měsíc později jich bylo téměř třikrát tolik – 17. Podobný vývoj je možné očekávat také v letošním roce. V červnu ukradli zloději na Děčínsku čtrnáct kol, statistiky za první prázdninový měsíc nemá policie ještě k dispozici.

V celé republice pak bylo bě-hem loňského roku ukradeno nejméně 1044 jízdních kol.

Ne všechna ukradená kola ale skončí v policejních statistikách.

„Pokud má kolo hodnotu nižší než pět tisíc korun, jedná se pouze o přestupek," vysvětluje policejní mluvčí Petra Trypesová.

Rájem zlodějů kol ale nejsou jen letní měsíce. Od podzimu do jara zloději kradou kola z garáží, sklepů a odkudkoliv, kde jsou uskladněna a kam se zloděj dostane.

Lidé si dávají v bytech jízdní kola i na balkóny. Ale i tam se zloději vyšplhají, aby je ukradli.

Svá kola by si měli chránit především jejich majitelé. Kromě toho, že by jej neměli pokud možno nechávat bez dozoru, mají několik možností, jak kolo před ukradením zabezpečit. V minulosti hojně využívané řetízky dnes již zlodějům neodolají, jsou proto potřeba bytelnější zabezpečení. U opravdu drahých kol, jedno takové více než 80 tisíc korun před časem ukradl zloděj v Českém Švýcarsku, se pak vyplatí zajistit si nejrůznější monitorovací systémy, které jsou za určitý poplatek k dispozici. Některá města také nabízejí evidenci jízdních kol, na která pak obvykle městští policisté umístí samolepku potvrzující zařazení do registru jízdních kol.