Obvinění čelí celkem 22 lidí, 20 z nich skončilo ve vazbě. O zátahu v pátek informovali šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych a Pavel Hoffman z Generálního ředitelství cel.

„Neustále zaznamenáváme zvyšující se organizovanost vietnamského drogového zločinu, i jejich zisky jsou stále vyšší," řekl Hoffman s tím, že v příhraničí ubývá takzvaná drogová turistika, v jejímž rámci si konkrétní uživatelé drog zajíždějí obvykle na tržnice a nakupují tam malé množství zakázaných látek. Místo ní začíná převažovat sofistikovanější organizace přepravy drog.

Jedna z organizovaných skupin působila na Šluknovsku. Ta, složená z vietnamských občanů, zajišťovala transport a distribuci metamfetaminu do Německa.

„Operace vyvrcholila 
8. dubna, kdy se podařilo zadržet čtyři hlavní organizátory původem z Vietnamu. Při patnácti domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor bylo zajištěno větší množství finančních prostředků, a to 89 665 Euro a 330 300 korun jako výnos z trestné činnosti a další důkazní materiál," informoval Jiří Barták z Generálního ředitelství cel s tím, že všichni zadržení skončili ve vazbě. V případě odsouzení jim hrozí až 18 let vězení.

Další organizovanou skupinu pak stíhají policisté v Libereckém kraji. Osmnáct lidí, zejména vietnamské národnosti, ve velkém vyráběli metamfetamin a prodávali jej na území České republiky a do sousedního Německa. Organizované skupině, na níž proběhl zátah v dubnu, prokázali policisté výrobu minimálně 70 kg metamfetaminu, jehož hodnota dosáhla částky zhruba 70 milionů korun.

„V rámci operace CUDAM byla zadržena kompletní organizovaná skupina pachatelů," uvedl Frydrych.

Členové skupiny jezdili ve velkém nakupovat do sousedního Polska léčivo Cirrus, které pro svůj obsah 120 mg pseudoefedrinu na jednu tabletu bývá často zneužíváno pro výrobu metamfetaminu. Nelegálně najatí dělníci, vietnamského původu, jim pak za úplatu z tablet vyráběli metamfetamin. Odbyt měl zejména mezi vietnamskými zájemci.

„V rámci trestního řízení se podařilo zadokumentovat několik obchodů s metamfetaminem, při kterých bylo zjištěno 7,3 kg této látky a zadrženi čtyři kurýři," uvedla Barbora Kudláčková, mluvčí Národní protidrogové centrály ČR s tím, že celkem byly zajištěny dvě laboratoře sloužící k nelegální výrobě metamfetaminu, dále chemikálie potřebné k výrobě metamfetaminu a pěstírna konopí.