Předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová v průběhu procesu musela vyslechnout mj. řadu svědků z Německa. Rozsudek na více než 20 stranách četla hodinu a půl.

Na začátku procesu státní zástupce uvedl, že obvinění Dong Dau Ba a Tran Thi Thom působili jako členové rozvětvené organizované skupiny s vnitřní dělbou práce, která působila od srpna 2010 do února 2013 ve více státech. Vytvořili mezinárodní obchodní drogovou síť, na které se podílelo více skupin a osob.

Šluknovský příběh

K drogovým obchodům docházelo převážně v místě jejich bydliště ve Šluknovském výběžku v Dolní Poustevně či v Rožanech. Zde měli svou základnu, ale působili i jinde v České republice, podle požadavků obchodníků s drogami.

Měli to jenom pár kilometrů přes hranici do Saska, kde spolupracovali s německými dealery marihuany a pervitinu, a podíleli se na transportu drog z ČR do SRN.

V německé policejní síti uvízla řada Němců. Ti pilně povídali o kontaktech s vietnamskými dealery ve Šluknovském výběžku, aby získali polehčující okolnost.

„Mnoho času jsme vynaložili v rámci mezinárodní právní pomoci svědectvím německých svědků. Využili jsme i videokonference," uvedla soudkyně Elsnicová.

Vietnamští obchodníci si s Němci povídali s pomocí SMS. Ve zprávách psali pouze čísla a písmena s již předem dohodnutým významem, který označoval čas, místo a množství objednaných drog.

Drogy pro kurýry

Soudkyně Elsnicová podrobně popisovala jednotlivé prokázané případy na mnoho stranách rozsudku, ale prakticky lze shrnout hodnocení drogového obchodu ve stručnosti zhruba takto:
Dau Ba Dong společně s družkou Tran Thi Thom zajistili objednanou drogu a většinou Tran Thi Thom přebírala peníze za drogu. Dau Ba Dong uložil zboží do auta německého zákazníka a kurýr potom se zbožím odjel.

Obchodů se účastnila někdy i Le Thuy Nguyen. Čekala na kurýry za hranicí u obchodu Travel free shop v Rožanech či ve svém obchodě v Dolní Poustevně. Potom s kurýry jela za Dau Ba Dongem. Někdy se podílela i na přepočítávání peněz za drogy. Německý drogový obchodník drogy od kurýrů převzal a předal jim odměnu. Někdy si některý německý zákazník přijel pro drogu sám bez prostřednictví kurýra.

Ve hře byly desítky kilogramů marihuany a stovky gramů pervitinu. Podle rozsudku se podařilo prokázat drtivou většinu obvinění.

Byli odsouzeni jako členové organizované drogové skupiny Dong Dau Ba, nar. 1975, z Vietnamu, bytem Dolní Poustevna byl odsouzen na 16 let do vězení.
Tran Thi Thom, nar. 1975, z Vietnamu, t.č. na mateřské dovolené, bytem Dolní Poustevna (Dong Dau Ba je její druh, Dang Dong Tran je její bratr) byla odsouzena na 13 let do vězení.
Dang Dong Tran, nar.1982, z Vietnamu, prodavače, bytem Dolní Poustevna, byl odsouzen na 11 let do vězení.
Le Thuy Nguyen, nar. 1989, z Vietnamu, naposledy na mateřské dovolené, bytem Šluknov – Rožany a Dolní Poustevna, (Dang Dong Tran je její přítel, řízení je vedeno jako proti osobě uprchlé), byl odsouzen na 12 do vězení.
Van Hoat Pham, nar. 1972, z Vietnamu, nezaměstnaného, v ČR bytem Dolní Poustevna, byl odsouzen na 10 let.
Všichni odsouzení, až na Van Hoat Pham, byli též vyhoštěni z ČR. Tři z odsouzených se na místě odvolali.