Zvýšeného shonu v nákupních centrech tradičně využívají ke svým útokům zloději, a to zloději nejen dospělí, ale i děti. Jeden z obchodních řetězců uvádí, že v lednu evidoval meziroční nárůst krádeží o 40 procent, v únoru o 65, a v březnu dokonce o 91 procent. Na krádežích se podílejí i děti. Na Děčínsku to naštěstí nejsou organizované gangy, ale spíš jednotlivci.

Z policejních statistik vyplývá, že děti neseberou jen čokoládu za pár korun, ale troufnou si i loupit a to dokonce za použití násilí. „Letos máme už dvě násilné loupeže, které spáchaly děti, loni za celý rok to byl stejný počet,“ ukazoval statistické údaje mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Napadli dva své kamarády

Klasická loupež se odehrála například ve Šluknově. Dvě děti ve věku jedenáct a třináct let napadli další dvě jedenáctileté děti. Ranami do ramen a pohrůžkami dalšího násilí z nich chtěli vymoci peníze. Dokonce je i prohledali „Naštěstí je ale vyrušil kolemjdoucí dospělý, takže svůj čin nedokončili,“ popsal případ mluvčí Cvik. I když policisté zahájili úkony trestního řízením museli věc odložit vzhledem k věku obou pachatelů.

„Trestní odpovědnost je jasně daná v trestním zákoně, takže kdo v době spáchání činu nedovršil patnáctý rok svého věku, není trestně odpovědný a nemohl spáchat ani trestný čin. Dítě nikdy nemůže spáchat trestný čin, ale pouze čin jinak trestný. Veškeré trestné činy se proto podle trestního řádu odkládají s odkazem na věk pachatele a dále se jako čin jinak trestný předávají státnímu zástupci. Například s rozhodnutím o náhradě škody, kterou musí zákonný zástupce dítěte uhradit,“ vysvětlil Cvik. . Osobně je pro snížení trestní odpovědnosti. „Už dávno nastala vhodná doba pro snížení této hranice i v naší republice. Pro její snížení hovoří hlavně rychlejší biologické a sociální vyspívání současných dětí,“ poznamenal mluvčí.

Mají své zkušenosti

Také městští strážníci mají s malými zloději své zkušenosti. „Je ale pravda, že v poslední době byl docela klid. Za poslední půlrok máme v evidenci šest případů těchto krádeží, z toho pod patnáct let to byli dva kluci, kteří kradli v potravinách čokolády, tatranky a sušenky. U všech případů se jednalo o zboží menší hodnoty, tedy v řádech desítek korun,“ řekl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík. Dodal, že statistika nemusí být vypovídající, protože někteří obchodníci takovou drobnou krádež, jako je čokoláda či oplatka, nehlásí a s provinilcem si to vyřídí sami, na místě.

Svůj obchod s ovocem, zeleninou a nápoji si dokáže ohlídat Jiří Adámek z Rumburku. „K alkoholu se nedostanou, občas některé dítě ukradne ovoce, to si vyřídíme na místě, domluvou. Policii jsme zatím nikdy nevolali,“ vysvětlil obchodník. Dodal, že i do jeho obchodu čas od času zabrousí skupinka dětí, z níž jeden se snaží odlákat pozornost prodavačky a další by chtěly krást. „Jenže to dokážeme odhadnout a zboží si pohlídáme,“ ujistil Adámek.