Po pěti letech se dostane patnáctka členek neonacistického hnutí před soud.   Ve čtvrtek na ně podalo děčínské státní zastupitelství obžalobu kvůli podpoře a propagaci neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU).

Obvinění souvisí s organizací a propagací aktivit hnutí RWU.

„Je na ně podána obžaloba pro trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka," informoval státní zástupce Petr Minich. Obviněné ženy měly šířit nášivky a plakáty s neonacistickou tématikou a materiálně zajišťovat akce pořádané neonacisty.

Soud možná jinde

Akce se konaly především ve středních Čechách, například v Praze, Kutné Hoře, Kladně, ale i v Děčíně, a to v letech 2007 až 2009.

„Na tento trestný čin je podle trestního zákona sazba tři až osm let," dodal Minich 
s tím, že ani jedna z obviněných žen nepochází z Děčínska. Obviněné jsou ve věku 
22 až 33 let.

Obžaloba byla předána Okresnímu soudu v Děčíně. Je ale možné, že hlavní líčení se bude konat jinde.

„Vzhledem k tomu, že je tam řada skutků, z nichž pouze jediný byl spáchán tady 
v Děčíně, předpokládám, že zdejší soud namítne u Vrchního soudu svoji nepříslušnost a požádá ho, aby rozhodl, kde se to bude projednávat," odhadl státní zástupce. Obžaloba se zpracovávala v Děčíně, protože to přikázalo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Pochod v Děčíně

V Děčíně se totiž uskutečnila jedna z akcí, na které se měly obžalované ženy trestné činnosti dopouštět. V červnu 2008 prošel Děčínem protestní pochod svolaný Jiřím Engelhartem, ve skutečnosti
byli jeho organizátory Autonomní nacionalisté Sever.

„Region je zmítán terorem ze strany menšiny, která napadá české obyvatelstvo, nezaměstnaností, rozmachem drog a všeobecným úpadkem. Situace je v některých severočeských městech tak špatná, že české obyvatelstvo tvoří již jen polovinu obyvatel 
a je systematicky znevýhodňováno a diskriminováno," napsali tehdy pořadatelé pochodu na svých internetových stránkách.

Proti více než stovce pravicových radikálů tehdy protestovala skupina zhruba padesáti anarchistů a antifašistů. Policejní těžkooděnci k sobě znesvářené tábory nepustili.

Kvůli rušení veřejného pořádku policisté v červnu 2008 zadrželi tři pravicové extrémisty.

Pochod prošel od východního nádraží přes Tyršovu ulici na Smetanovo nábřeží. 

RWU je minulost

Resistance Women Unity byla aktivní před několika lety.

„RWU dnes fakticky už neexistuje, ochromily ji, stejně jako řadu jiných neonacistických a ultrapravicových organizací policejní akce, které se uskutečnily před několika lety," vysvětluje politolog z Karlovy univerzity Jan Charvát, který se pravicovým extrémismem dlouhodobě zabývá.

„RWU ideově navazuje na obdobné ženské organizace hitlerovského Německa do roku 1945 s ideovým podtextem rasové výlučnosti árijských žen," uvedl loni v únoru mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Už dříve uvedl, že stíhání 15 žen souvisí se zátahem policistů z roku 2009, kdy obvinili 18 pravicových extremistů.

Besídky i tábory

Podle Jana Charváta byla RWU napojena na ostatní neonacistické organizace působící v České republice. Především na Autonomní nacionalisty a Národní odpor. Svou činnost skrývala například za pořádání mikulášských besídek nebo táborů, které byly určené pro stejně smýšlející lidi.

„Obecně se zaměřovala především na sociální oblast. Fungování RWU vychází z německého modelu, kde si asi před deseti lety uvědomili, že je neonacistické hnutí příliš maskulinní záležitost," přibližuje vznik hnutí neonacistických žen Charvát s tím, že se v ní koncentrovala většina ultrapravicově smýšlejících žen.

Svoboda slova?

Podle jeho názoru je stíhání za vylepování samolepek nebo pořádání koncertů neonacistických kapel poměrně problematické. Někteří ortodoxní zastánci svobody slova považují podobná stíhání za pošlapávání demokracie.

„Je možné se bavit o tom, co lze stíhat a co je ještě svoboda slova. Zda je třeba stíhat účastníky neonacistických koncertů či jiných aktivit. A na druhou stranu nestíhat ty samé lidi za rasově motivovanou trestnou činnosti, o které se ví. Ale nikdo není schopen ji dokázat," ptá se Jan Charvát.

Některé členky RWU se angažovaly také v soudem zakázané extremistické Dělnické straně.

Co je Resistance Women Unity?
Resistance Women Unity je česká ženská organizace založená v létě 2007. Jejím cílem je přispět k posílení opozice vůči systému, který jde podle RWU „cíleně proti dlouhodobému přežití bílých rodin". Podle svých proklamací chce RWU oslovit ženy v pronárodním hnutí, propaguje „tradiční strukturu rodiny" a mimo jiné vystupuje proti feminismu. Některé členky RWU se angažovaly také v soudem zakázané extremistické Dělnické straně.