Další velký zátah proti výrobcům drog mají za sebou policisté na Děčínsku. V Krásné Lípě odhalili  velkou varnu pervitinu schopnou vyprodukovat kilogramy drogy.

Továrna na drogy

Barely plné chemikálií, varné soustavy běžící na plný plyn. Kriminalisté spolu se zásahovou jednotkou policie vtrhli do jednoho z domu v Krásném Buku u Krásné Lípy ve chvíli, kdy měli výrobci rozdělaných několik kilogramů pervitinu. Vyšetřování zabralo prakticky celý čtvrtek a pokračovat bude i v dalších dnech.

„Mohu potvrdit, že k zásahu proti varně drog v Krásné Lípě opravdu došlo. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování ale poskytneme bližší informace až v průběhu pátku," řekla Děčínskému deníku policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Podle našich informací by měli zadržení lidé, údajně vietnamské státní příslušnosti, během pátku zamířit 
k děčínskému okresnímu soudu.

Ten by měl na návrh státního zástupce rozhodovat o uvalení vazby na zadržené, případně o jejich propuštění na svobodu. Čas na podání návrhu na uvalení vazby je do pátečního večera.

Zátah proti velké varně se tak vymyká trendům, které policisté v posledních měsících registrují.

Obchodníci s pervitinem 
v poslední době používají čím dál častěji novou taktiku, kdy se snaží vyhnout nebezpečí odhalení při pašování surovin na výrobu drogy přes hranice do České republiky a jejím následném vývozu zpět do Německa.

„V poslední době je to tak, že se u nás už ani tak moc nevaří. Distributoři si naloží 
u nás vařiče do auta, odvezou jej do Německa a on jim tam uvaří požadované množství. 
A tam je to opravdu ve velkém, nebál bych se říct, že je to průmyslová výroba. To je výroba na kila," řekl před časem zástupce vedoucí děčínského územního odboru policie Daniel Plechatý.

Pervitin je v módě

Poslední velký zásah proti výrobcům a velkodealerům pervitinu si připsali loni v prosinci policisté spolu s celníky.

Celníci šli s největší pravděpodobností najisto. Vůbec je totiž nezajímaly prodejní stánky vietnamských obchodníků. Podle místních lidí rovnou zamířili do domů, ve kterých stánkaři v centru obce žijí.

Celkem zadrželi policisté 
a celníci 21 lidí, z toho pět 
v České republice. Zabavili při tom přibližně sedm kilo pervitinu a tři kilogramy marihuany v celkové hodnotě přes sedm milionů korun.

Hřenský zátah byl součástí mezinárodní akce, na které se podílely i protidrogové jednotky ze sousedního Německa.

Němci se snaží co nejvíce tlačit na potírání varen pervitinu na území České republiky. Jenže z české strany zní názory, že si za tyto problémy mohou Němci z velké části sami.

Pervitin je totiž vařen z léků, které jsou v Německu 
a v Polsku volně dostupné. Navíc by podle českých kriminalistů nebylo tolik varen, pokud by v Německu neexistovala tak velká poptávka.

V poslední době se totiž český pervitin nevyváží jen do spolkových zemí sousedících s Českou republikou, tedy Bavorska a Saska, ale i v zemích ležících dále od českých hranic. Ve prospěch pervitinu hraje především jeho nízká cena.

Přitom jeden pendler může při propašování jedné zásilky zásobovat velkou část Saska
i na několik týdnů.
Nejčastěji policisté nebo celníci loni zasahovali na Šluknovsku, které je ze tří stran obklopeno hranicí s Německem, která je snadno prostupná pro kurýry s drogami.

Jednu z mnoha varen se podařilo kriminalistům odhalit loni v únoru ve Šluknově, kde se drogy vařily v bývalé hospodě v Císařském.

Přímo ve varně tehdy policisté zadrželi dva muže, po jednom z nich pátrali přibližně půl roku.
Jen o několik dní dříve bylo rušno v jedné bývalé tovární hale v nedalekém Varnsdorfu. Našli zde více než 1 600 rostlin konopí v různém stádiu vývoje.