Pokud koncem roku zahájila cizinecká policie plošnou kontrolu registrace motorových vozidel nazvanou „Čistka“, nikdo netušil, že absolutním vítězem v počtu padělaných dokladů bude Ústecký kraj.

Akce stále probíhá, ale již dnes je Ústecký kraj na prvním místě, a přitom zatím prověřila cizinecká policie jenom doklady uložené u poloviny úřadů pověřených registrací motorových vozidel v kraji.

„Zjišťujeme, že na odborech dopravy pověřených obcí dochází k legalizaci dovozu odcizených motorových vozidel do České republiky předložením padělaných technických průkazů. Na 8 ze 16 pověřených obcí jsme provedli kontrolu 8500 spisů a téměř 330 spisů jsme převzali k detailnější kontrole. Přes Interpol prověřujeme, zda se potvrdí naše podezření,“ uvedl Jaroslav Novák, vedoucí odboru cizinecké policie v Ústí nad Labem.

Podezření policie je většinou potvrzeno

Zatím se s pomocí Interpolu podařilo ze sousedních států, do značné míry z Německa, zjistit, že doklady téměř v 80 případech jsou padělky.

„Počet odhalených padělaných dokladů bude stoupat, protože zatím se nám potvrdilo podezření, že jde o padělky, u 90 % z vybraných podezřelých spisů. Tedy zcela určitě přesáhne počet padělků hranici sto případů a bude dále stoupat,“ dodal Novák.

Podvodníci mají rádi hlavně BMW

Kateřina Rendlová, mluvčí celorepublikového ředitelství služby cizinecké policie, uvedla, že pokud jde o značky automobilů, jsou nejvíce zneužívány doklady k automobilům koncernu BMW, zatím jde k celkového počtu asi o 30% případů.

Dále následují vozy koncernu VW 25%, z toho aut značky Škoda je 15%. Dosud bylo zaznamenáno nejvíce podvodně zlegalizovaných osobních vozidel značky Škoda Octavia 13% a značky BMW X5 v objemu 11%. Kromě automobilů luxusních značek jsou takto legalizována i užitková vozidla, traktory a stavební stroje.

Zatím nejvíce podvodně zlegalizovaných vozidel bylo zjištěno v Ústeckém kraji, dále v Karlovarském a Středočeském.

„Podle našich dosavadních poznatků jsou nejvíce padělány a jinak zneužívány španělské, německé a francouzské registrační doklady,“ dodala k akci „Čistka“ Rendlová.