VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chytli asi jen malé ryby. Vietnamcům z drogového gangu hrozí až 18 let vězení

Děčínsko, Ústí nad Labem - Zahájení procesu s výrobci pervitinu u ústeckého krajského soudu v pondělí 24. července bylo vyvrcholením policejní operace ze 6. září 2016. Tehdy zásahové jednotky z Prahy a Ústí nad Labem vpadly do řady objektů v Ústeckém a Středočeském kraji a v Praze a zadrželi 10 osob.

24.7.2017
SDÍLEJ:

Vietnamští obvinění si u soudu většinou zakrývají tvář.Foto: Deník/František Roček

Ty nyní stojí před soudem a hrozí jim od 10 do 18 let vězení. Před soudem stojí údajný organizátor výroby pervitinu, výrobce drogy s pomocníkem, další čtyři se starali o manipulaci s chemikáliemi a výrobu pervitinu. Jeden kupoval většinu vyrobené drogy. Obviněn je také český majitel domu, kde byla varna pervitinu.

Státní zástupkyně Barbora Jochová na začátku pondělního procesu uvedla: „Všichni jsou podezřelí, že se podíleli na organizování, výrobě a obchodu s pervitinem jako členové organizované skupiny.“

Před ústeckým soudem nejspíše skončily pouze malé ryby. Sice Nguyen Ha Trong prý financoval jenom dvě várky výroby pervitinu, ale panuje podezření, že kdesi v Evropě zmizel pervitin za desítky milionů korun.

VARNA V PRAZE A NA DĚČÍNSKU

Policejní komando objevilo jednu varnu v Praze a druhou v Dolním Podluží na Děčínsku. Policisté předpokládají, že podle prázdných obalů od chemikálií, zajištěných ve sklepě v Dolní Podluží, lze usuzovat na dřívější výrobu v rozmezí od 15 kg až do neuvěřitelných 101,7 kg pervitinu.

„Po odečtu výrobních nákladů zisk mohl být ve výši od 2 584 000 do 18 207 000 Kč,“ uvedla státní zástupkyně Jochová.

Jisté je, že z chemikálií zajištěných ve varně v Dolním Podluží mohlo být vyrobeno dalších 23 až 157 kg pervitinu. Záleželo by na způsobu výroby drogy. Podle kalkulací protidrogové centrály se v zabavených surovinách skrýval další možný zisk z výroby pervitinu od 4 do téměř 27 milionů korun.

Výrobu pervitinu zorganizoval Nguyen Ha Trong (1986). Ačkoliv po zatčení odmítl vypovídat, před soudem v pondělí vypovídal celé dopoledne.

S pomocí tlumočníka obchodník podnikající v ČR šest let vyprávěl příběh o špatné investici, a o tom, že co mu zbylo, prý prohrál ve fotbalovém sázení. Nakonec po rozhovoru s jedním známým Vietnamcem začal uvažovat o výrobě pervitinu: „Jeden muž ze Šluknova mě kontaktoval, jestli bych nechtěl od něho koupit chemikálie vhodné pro výrobu drogy. Většina chemikálií byla v kanystrech,“ vzpomínal Nguyen Ha Trong.

Nakonec se domluvil s jedním z obžalovaných, který uměl vyrobit pervitin, a pronajali si objekt na Děčínsku v Dolním Podluží.

SOUD SE POTÁHNE AŽ DO ZÁŘÍ

Myšlenka investovat do výroby drog byla lákavá. „Předpokládal jsem zisk z kila pervitinu 50 tisíc korun,“ uvedl Nguyen Ha Trong.

Organizovat výrobu začalo několik Vietnamců v průběhu května a června 2016. Plán na tučný zisk prý kazil fakt, že při nákupu tablet léků s pseudoefedrinem, ze kterých vyráběli drogu, část z tablet byla nekvalitní s malým obsahem pseudoefedrinu. Proto z dodaných 32,5 kg tablet vařič pervitinu získal jenom 5,6 kg pervitinu.

Drogový šéf si stěžoval, že výroba se tím prodražovala. Podle vařiče pervitinu na získání 1 kg pervitinu spotřebovali 5 kg tablet. Přitom obžalovaný šéf vydal 45 000 Kč za 1 kg dodaných tablet.

Nguyen Ha Trong u soudu tvrdil, že skupina, kterou zorganizoval, vyrobila jenom dvě várky pervitinu. V Dolním Podluží vyrobenou drogu vozili k němu do kanceláře do Vodičkovy ulice v Praze.

První várku koupil za 620 000 Kč jeden z obžalovaných mužů. Drogový balíček mu dovezli další dva z obžalovaných. Prý věděli co zákazníkovi vezou.

Druhá várka pervitinu vyrobená zhruba ze 33 kg tablet s obsahem pseudoefedrinu již odběratele nenašla. Při policejním zásahu byla droga zabavena.

Předseda trestního senátu Jiří Bednář se muže číslo 1. drogového procesu přímo zeptal: „Organizoval jste osobně výrobu drogy?“ Odpověď byla velmi stručná: „Ne.“ Potom Nguyen Ha Trong dodal, že na to měl lidi.

„Snad jednání skončí letos v září,“ uvedl předseda trestního senátu Jiří Bednář. Počítá s tím, že během tohoto týdne proběhnou výslechy obviněných. V srpnu mají přijít na řadu svědci a v září ostatní zbývající důkazy. Včetně odposlechů.

Operace LOMPolicistům Národní proti­drogové centrály se podařilo počátkem září 2016 odhalit a zadržet v ČR  patnáctičlennou organizovanou sku­pinu pachatelů. Část pachatelů v pondělí stanula před ústeckých krajským soudem. Zátah proběhl v Praze, Dolní Poustevně, Mratíně, Klobúkách a Dolním Podluží. Policisté provedli  více než 10 domovních pro­hlídek a 15 prohlídek dalších prostor, při kterých byla zajištěna velkokapacitní laboratoř v Dolním Podluží a téměř 10 kg pervitinu.
Obžalovaní - Státní příslušníci Vietnamské socialistické republiky trvale bytem v ČR:
1. Nguyen HA TRONG (1986) bytem Mratín
2. Dinh QUANG NGUYEN (1976), bytem Hostouň
3. Bao Trung LE (1983), bytem Šluknov
4. Quang Ngoc HA (1982) bytem Praha
5. Huy Thien NGUYEN (1982)  bytem Chodov
6. Quang Thanh HA (1987) bytem Praha
7. Ngoc Hung VU (1974) bytem Dolní Poustevna
8. Thang VU DUC (1989) bytem Ostrov
Státní příslušníci ČR:
9. David DANG (1995) bytem Cheb
10. Zdeňka FARU (1965) bytem Varnsdorf

Autor: František Roček

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
26

Opava nedala Válečníkům šanci

Nejvýraznější proměnou prochází okruh kolem jetřichovických skal.
23

FOTO: Vyhlídky v národním parku budou po opravě bezpečnější

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

STAN bude požadovat přepočítání výsledků voleb, chybí mu "kroužky"

Ústecký kraj - Uskupení Starostové a nezávislí prý chybějí preferenční hlasy.

Organizátor festivalů D. Pešťák: Hendikepovaným dětem jsme už předali 180 tisíc

Děčín – David Pešťák z Děčína ve spolupráci s Jaroslavem Horákem organizuje charitativní koncerty a festivaly pro hendikepované děti. Rockeři s dobrým srdcem už mají na svém kontě desítky takových akcí, kam zvou nejen známé kapely, ale i oblíbené herce.

V Opavě přišlo povzbuzení, nyní to chce konečně vyhrát!

Varnsdorf – Dalo by se říci, že teď, nebo nikdy. Severočeský Varnsdorf by se rád odlepil z posledního místa. A hlavně chce vymazat nulu v kolonce výher.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení