Až na pět let může skončit za mřížemi mladík, kterého o víkendu zadrželi strážníci. V jednom z nákupních center měl totiž vyhrožovat jinému muži. Podle informací Deníku je útočník chovancem boletického výchovného ústavu. Agresor skončil ve vazbě.

Do nákupního centra chovanec vyrazil s boxerem. Tady si vyhlédl dvacetiletého mladíka, jemuž začal vyhrožovat a požadovat od něj peníze. To mu ale nevyšlo – během několika minut ho totiž zadrželi strážníci, které ohrožený mladík kontaktoval.

„Mladík, který je v péči výchovného ústavu, u sebe měl boxera a snažil se strážníkům namluvit, že jej chce pouze prodat a nabízí jej kolemjdoucím. Po několika otázkách to ale vzdal a přiznal vše, co udělal," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Podobné pokusy o loupeže 
v nákupních centrech nejsou v Děčíně nic neobvyklého.

„Hlídka městské policie kontrolovala areál obchodního domu na základě několika podnětů lidí. Ti si stěžovali na pohyb party mladých lidí, kteří okrádají a vyhrožují vytipovaným nakupujícím," popsal mluvčí strážníků Tomáš Pavlík s tím, že není jasné, zda byl agresivní mladík součástí této skupiny. To ukáže další vyšetřování případu, který si od strážníků převzala státní policie. Ta osmnáctiletého mladíka z Českých Budějovic nejprve umístila do cely předběžného zadržení.

„Mladík byl obviněn ze zločinu loupežného přepadení. Soud následně vyhověl návrhu na uvalení vazby," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

O uvalení vazby usilovali policisté proto, že se nejednalo o první mladíkův prohřešek.

„V minulosti již podobnou trestnou činnost spáchal a panovaly obavy, že by v ní mohl
i nadále pokračovat," dodává Pavla Kofrová.
Mladík z jižních Čech nebyl v Děčíně náhodou. Je totiž chovancem boletického výchovného ústavu, kam se dostal kvůli svému předchozímu problémovému chování. Loupežného přepadení se dopustil pravděpodobně během vycházky.

„Občas se něco takového stane. Ale většinou se jedná 
o drobné krádeže třeba v obchodech. Tak závažný případ se stane jen zcela výjimečně, tak jednou za rok či dva," říká ředitel výchovného ústavu Pavel Bártík.

Výchovný ústav přitom nemá příliš možností, jak podobným událostem zabránit. Při přesunech mezi jednotlivými budovami pak na každou skupinu mladíků dohlíží tři pedagogičtí pracovníci.

„Jsme školské zařízení 
a nejsme věznice. Tudíž nemůžeme používat žádných mechanismů, které používají třeba vazební věznice nebo věznice při výkonu trestu odnětí svobody," vysvětloval před dvěma lety v rozhovoru pro Děčínský deník Bártík, proč chodí chovanci ústavu na vycházky, případně dostávají svolení k návštěvě své rodiny.

Před klasickými útěky ze samotného zařízení, případně z nějakého z přesunů, ale převažují tak zvané nenávraty. Tedy, že se mladíci nevrátí 
z povolené návštěvy. Ale i takové události musí ústavy hlásit policii, která pak takové chovance musí chytit a dovézt zpět do ústavu.

„O ústavní výchově rozhodne soud například u dětí
s asociálním, mnohdy až antisociálním chováním. Ale přesto méně závažným, jako jsou útěky z domova, záškoláctví nebo šikana. Kdežto ta ochranná výchova je nařízena tehdy, kdy by se v případě dospělého jednalo o trestný čin," říkal před dvěma lety Bártík.

Výchovné ústavy navíc ani nemají příliš možností, jak utíkající chovance potrestat. Nanejvýš mu může vedení ústavu snížit kapesné o jednu třetinu. Pokud se jedná ale
o chlapce umístěného v ochranné výchově, tak se pak jeho útěk posuzuje jako maření výkonu úředního rozhodnutí.