Při jedné akci zadrželi celníci distributory cigaret přímo při předávce. Osmadvacetiletému Polákovi a třiatřicetileté Vietnamce hrozí až tři roky vězení. Další dva lidé jsou podezřelí z krácení daně. Informoval o tom mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý.

Při akci s krycím názvem Kalup ústečtí celníci společně s pražskými kolegy na Děčínsku našli při prohlídkách 180 000 kusů cigaret s běloruskou tabákovou nálepkou a bezmála dvacet kilogramů tabáku. "Předběžná škoda na neodvedených daních byla vyčíslena na 543 000 korun," uvedl Nejedlý.

Celníci zadrželi dva lidi. "V kabelce Vietnamky jsme objevili finanční hotovost ve výši 11 430 eur (314 820 Kč), která byla určená s největší pravděpodobností na úhradu neznačených cigaret dopravených na naše území nelegálně polským řidičem," uvedl Nejedlý.

Za uvádění cigaret bez platné tabákové nálepky do oběhu jsou oba zadržení podezřelí ze spáchání přečinu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Hrozí jim až tři roky vězení.

Při druhé akci v obci Vilémov na Šluknovsku celníci v bytě a plechové garáži našli 237 000 kusů cigaret různých značek a 15,5 kilogmramu tabáku. Na některých krabičkách byla podle Nejedlého běloruská tabáková nálepka, jiné ji postrádaly úplně. Způsobenou škodu na spotřební dani kontroloři vyčíslili na 603 000 korun. Celníci zadrželi dva Asiaty ve věku 26 a 62 let. "Pokud se u nich potvrdí podezření ze spáchání trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, mohou ve vězení strávit až osm let," doplnil Nejedlý.