Ve většině okresů Ústeckého kraje policie letos eviduje méně vykradených bytů.

Jenom v Mostě vzrostl počet vykradených bytů od začátku roku proti loňsku o 31 na 126 a na Děčínsku o 10 na 130 případů.

Mostecká vloupání

V detailních statistikách za okres Most bylo vykradeno 90 bytů a 36 rodinných domů, které jsou též zahrnovány v celkových statistikách do kategorie vykradených bytů. Celkem jde o 126 vloupání. Objasněno bylo 24 případů. Stíháno a vyšetřováno od začátku roku bylo 43 lumpů, z toho 23 patří mezi zasloužilé recidivisty.

Zlodějská cháska patřící mezi dítka do čtrnácti let je zastoupena dvěma zloději. Ve věku 15 až 17 let bylo přistiženo 11 lumpů. Ze 43 odhalených zlodějů bylo sedm žen. Škoda na majetku dosáhla téměř 4,3 milionu korun. Zloději obratem ukradené věci prodali. Zajištěn byl policií lup jednom v hodnotě pěti tisíc korun.

Případy z Děčínska

Vykradené byty a rodinné domy na Děčínsku dosáhly podle statistik letos do konce října 130 případů, tedy o 10 více než loni. Vloupání do bytů bylo 55 a do rodinných domků 75.

Přesila vykradených domů je charakteristická pro děčínský okres, který je mimořádně členitý, s mnoha menšími obcemi.
Objasněno bylo 24 vloupání do bytů a 41 do rodinných domků.

Policie vyšetřuje a stíhá 24 zlodějů z vykradených bytů a 37 z těch, kteří vlezli do rodinných sídel. Celkem z 61 lumpů bylo 38 recidivistů. Byty vykradlo pět mladistvých a jeden mladistvý byl chycen za límec při vykrádání rodinných domů. Za vloupání je popotahováno také pět žen.

Zloději napáchali škodu za více než 4,6 milionu korun. Policie z ukradených věcí nezajistila (vyjádřeno v korunách) nic.

Z hlediska nahlášených vloupání na Děčínsku podle obvodních oddělení policie v Benešově nad Ploučnicí eviduje 1 případ, v České Kamenici 6, v samotném Děčíně 62, v Krásné Lípě 7 případů, v Hřensku 2, v Rumburku 19, ve Šluknově 5, ve Varnsdorfu 20 a ve Velkém Šenově 3 případy.

Trendy

Letos do konce října zloději vykradli na Děčínsku více bytů než za celý rok 2000. Téměř tolik případů jako za celý rok 2000 policie eviduje v Litoměřicích a Lounech. Naopak k velkému propadu došlo v Mostu, Teplicích a Ústí nad Labem.

Srovnáme-li počty vloupání v roce 2000 za celý rok a v roce 2011 za deset měsíců, je zřejmé, že ve třech okresech zcela jasně došlo k velkému poklesu počtu vloupání do bytů. Proč v okresech s velkými městy došlo k poklesu těchto útoků?

Je to tím, že lidé ve větší míře byty a rodinné domy opatřují různými bezpečnostními prvky. Včetně zapojení na PCO – pulty centrální ochrany. Potvrdil to ředitel Severočeské bezpečnostní agentury (SBA) Miroslav Hejna.

„Mimo komerčních objektů stále více napojujeme na naše pulty centralizované ochrany i rodinné domy a byty. Podobnou zkušenost mají i další bezpečnostní agentury.“ Dodal, že při rozhodování, zda si svůj majetek nechají střežit elektronicky, je důležitým faktorem cena, dostupnost zabezpečení a možnost výběru nejvhodnějšího zařízení.

Vloupání do bytů a domů
Počty případů v Ústeckém kraji za leden až říjen 2011

Okresy Vloupání
Děčín 130
Chomutov 107
Litoměřice 91
Louny 64
Most 126
Teplice 134
Ústí n. L. 117
Zdroj: Policie ČR

„Pro spojení objektu s PCO existuje vždy několik variant. Náš bezpečnostní technik navrhne případ od případu nejefektivnější a nejoptimálnější řešení zabezpečení a napojení objektu,“ dodal Hejna.

Existuje řada systémů přenosu informací ze střežených objektů, ale i klasickou telefonní linkou, nebo pomocí SMS. „Výhodou je, pokud má bezpečnostní agentura vlastní vysokofrekvenční rádiovou síť. Máme takovou s kmitočty přidělenými od ČTU. Díky tomu můžeme provozovat nejmodernější technologie v oblasti zabezpečovacích zařízení a máme největší pokrytí rádiovou sítí v rámci Ústeckého kraje. Na naše centrální pracoviště PCO máme napojeno zhruba 1000 objektů. Stále roste počet napojení objektů, protože se snižují náklady. Zabezpečovací zařízení se dá pořídit levněji než před deseti lety,“ zdůraznil Hejna.

Dokládá to tím, že základní technologii, potřebnou k zabezpečení bytu, nebo menšího rodinného domku, lze získat již od částky 3500 Kč.

„Systémy umožňují také napojení požárních a kouřových čidel, i možnost, že zároveň se signálem na PCO a výjezdem zásahové jednotky SBA, je na mobil informován i majitel objektu. To je příklad komplexního zabezpečení. Pokud by nebyla zabezpečovací zařízení lehce dostupná, počet vykradených domů a bytů by prudce vzrostl,“ popisuje Hejna výhody zabezpečovacích zařízení.

Méně šancí

Okresy typické množstvím rodinných domů představuje Litoměřicko a Děčínsko. Podíváme – li se na aktuální statistiky, v samotném Děčíně je zbrzděný nárůst vykrádání bytů a rodinných domů.

Na okresní město Děčín připadá jenom polovina napadených domů a bytů v okrese, Ve městě narůstá počet zabezpečených bytů, upozornil Hejna. Že vloupání do objektů představuje závažný problém, dokládá, že celkem na Děčínsku policie eviduje 920 vloupání, od vybílených králíkáren až po vykradené hostince.

Pokud je na Litoměřicku evidováno celkem 755 vloupání, 91 vykradených rodinných domů a bytů představuje jen zlomek napadených objektů. Což je též důsledek vzrůstajícího počtu elektronicky zabezpečených objektů.

„Každá bezpečnostní agentura by svým klientům měla doporučit kombinovat elektronické systémy s kvalitním mechanickým zabezpečením objektů. Kvalitní dveře, zámky, případně folie a označení, že objekt je střežen agenturou, potencionálního pachatele mnohdy odradí a jde o dům dál,“ shrnuje Hejna zkušenosti SBA.