Naopak – během jednoho jediného večera čelili policisté hned dvěma útokům ze strany agresorů. Oba útoky spolu navíc vůbec nesouvisely. Terčem útoku se v jednom případě stali dokonce i policisté ze SPJ.

První případ se odehrál v pátek večer v Rumburku. Policisté tu zadrželi dva muže, kteří předtím napadli mladíka a ukradli jemu a jako kamarádovi kolo. Do hodiny  sice policisté oba výtečníky dopadli, jenže při jejich zadržení si prožili horké chvilky.

„Jeden z nich přitom napadl policistu, který musel být ošetřen v nemocnici," uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Dodal, že oba agresoři byli opilí; policisté jim na služebně v dechu naměřili přes jedno promile alkoholu. Policisté s nimi proto udělali „krátký proces" – již v sobotu byl mladší z dvojice obviněn z útoku proti úřední osobě, starší pak z krádeže a výtržnictví. Staršímu hrozí dva roky ve vězení, mladšímu pak čtyři.

Přestože již několik týdnů působí na Šluknovsku Speciální pořádková jednotka (SPJ) agresivita některých lidí neklesá. Druhý případ, kdy policisté čelili útoku, se odehrál také v pátek večer, pro změnu ale  v sousedním Varnsdorfu. Tentokrát se stali terčem útoků přímo policisté ze SPJ.

Dva mladíci ve věku 26 a 27 let postávali před jedním z barů. Když kolem projížděla autem policejní hlídka, jeden z mladíků po autě vystartoval a úderem mu rozbil zpětné zrcátko.

„Policisté zastavili a chtěli, aby se jim mladík legitimoval. Ten ale místo toho udeřil rukou do okna u spolujezdce," popisuje Haňka další případ. Mladíci policistům také sprostě nadávali. Jednomu z nich to ale pořád nestačilo a rozhodl se na policisty zaútočit.

„Následná snaha udeřit jednoho z policistů se minula účinkem. Útočník byl zpacifikován," popsal Haňka.

To ale zřejmě vytočilo jeho druha, který se svému komplicovi vrhl na pomoc. Neměl ale šanci, i on záhy skončil s pouty na rukou. Oba agresivní – a zjevně i opilí – mladíci následně putovali do cely. Také oni si druhý den vyslechli obvinění z trestného činu násilí proti úřední osobě.

Podle Haňky je podobný případ, kdy během jediného večera došlo ke dvěma útokům na policisty, naprosto ojedinělý.

Speciální pořádková jednotka, která dohlíží na klid na Šluknovsku vznikla poté, co ve výběžku odstartovaly nepokoje kvůli problémů se sociálně slabými obyvateli. Starostové si stěžovali na rostoucí kriminalitu, rozbroje a násilí.

Teď se podle nich ale situace trochu zklidnila.

Fakt, že je ve výběžku poslední dobou klidněji, potvrzuje například šluknovská starostka Eva Džumanová.

„U nás se situace stabilizovala, dokonce nám klesla kriminalita. Je to tady klidnější ,"  tvrdí s tím, že o dvojím útoku na policisty se dozvěděla až od redakce Děčínského deníku říká.

I přes zlepšení situace ale patří Džumanová mezi starosty, kteří na 19. červenec chystají ve Šluknově mítink.

„Chceme lidem slušnou formou sdělit, čeho jsme po roce dosáhli. Rozhodně nechceme vířit emoce," upozorňuje Džumanová.
Podle jejích slov starostové od loňska udělali, co bylo v jejich silách.

„Jdeme lidem složit účty," dodává starostka a současně upozorňuje, že problémy s nepřizpůsobivými obyvateli nejsou pouze problémem Šluknovska, ale i dalších míst naší země.

„Jenže když někde nastaly, zametly se pod kobereček. To my nechceme," uzavírá.