Pro policii, ale především pro soud, tím byla dána důvodná obava, že obviněný uprchne, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Také hrozila obava, že obviněný cizinec bude působit na dosud nevyslechnuté svědky a že bude opakovat trestnou činnost, pro niž je stíhán.

Informaci Deníku potvrdil mluvčí ústeckého okresního soudu soudce Jan Tichý.

Obviněný Ukrajinec je Policií ČR, útvarem pro odhalování organizovaného zločinu Praha, trestně stíhán pro trestný čin vraždy, které se měl dopustit v době od 19.30 hod. dne 12. 9. 2003 do 6.15 hod. dne 13. 9. 2003 v Litoměřicích.

Tam měl v prostoru podzemních garáží v ulici Jiřího z Poděbrad opakovaně vystřelit z krátké vzdálenosti ze samopalu (vzor 61, ráže 7,65 mm) opatřeného tlumičem na podnikatele, rovněž cizího státního občana, k jehož likvidaci byl najat dosud nezjištěnou osobou.

Podnikatel utrpěl mnohačetná střelná poranění hlavy a hrudních orgánů, kterým na místě podlehl. Po spáchání činu obviněný uprchl na Ukrajinu.

„Obviněný cizinec byl zadržen na území naší republiky letos 19. ledna. Ke spáchání činu se obviněný doznal policejnímu orgánu i soudci při výslechu,“ uvedl Jan Tichý.

V povědomí občanů je, že v České republice z cizinců řadu trestných činů páchají „Rusáci“, ve skutečnosti jde ve většině případů o Ukrajince, občanů Ruské federace je minimum.