Mladší útočník se vyhnul soudu, protože v době útoku na Patrika mu nebylo ještě 15 let. Soud pro jeho staršího komplice skončil desetiletým vězením. Trest dostal sedmnáctiletý mladík od ústeckého krajského soudu, který mučení dvanáctiletého chlapce hodnotil jako pokus o vraždu s rasistickým motivem.

Vyhlídky mladíka jsou zatím obestřeny velkým otazníkem. V diagnostickém ústavu v Chrastavě se choval mladík agresivně. Vyhrožoval tamnímu personálu i chovancům smrtí. Znalkyni, která ho přijela vyslechnout, vynadal do krav. „Nerozhodí ho vůbec nic. Varuji před ním společnost. Je otrlý, neštítí se ničeho.

Troufám si říct, že ho brzy zde u soudu uvidíme v jiné roli,“ uvedla soudkyně ústeckého krajského soudu Kamila Elsnicová, když vynášela rozsudek nad jeho sedmnáctiletým komplicem.

V boletickém výchovném ústavu skončí mladík v prvním patře, které je uzavřené, bez možnosti vycházek. Skla v oknech jsou nerozbitná a nahrazují mříže. Chovanci tam jsou pod neustálým dohledem.

Kapacita uzavřeného oddělení pro děti s extrémními poruchami je 12 míst. Speciální oddělení vzniklo v roce 2005.

Mladík se v boletickém ústavu asi dlouho nezdrží, protože zde může být pouze po dobu, než dokončí základní školní docházku. V podstatě má tři možnosti. Buď se pak vrátí zpět do Chrastavy do diagnostického ústavu, nebo bude převezen do obdobného zařízení pro mládež s extrémními poruchami v Ostravě. Případně, pokud toho bude schopen, se zapojí v rámci boletického ústavu do učňovského školního programu.

Do boletického ústavu za poslední léta přišlo více děti, ale mediálně „nejslavnější“ je asi chlapec, který v roce 2004 v Chrastavě v diagnostickém ústavu zabil vychovatelku a druhou zranil.

Jednalo se o feťáka, který ve chvíli, kdy došlo k činu, byl několik dnů bez dávky a k tragickému násilí došlo vlivem abstinenčních příznaků. Z Boletic byl potom převezen tzv. chrastavský vrah do věznice ve Všehrdech.