Znamenala zátah po téměř dvouletém úsilí pracovníků Národní protidrogové centrály o zdokumentování činnosti organizované skupiny drogových velkovýrobců.
Byli v roce 2006 největšími výrobci metamfetaminu (pervitinu) na severu Čech.
Skupina vyráběla drogy a udávala je v ČR i SRN. Protidrogoví specialisté zadrželi dva dosud netrestané Čechy, kteří se podíleli na výrobě pervitinu přímo v laboratoři. Další tři pachatelé byli zadrženi v Ústí nad Labem.

Superlaboratoř

Prvotním impulzem byly informace o tom, že na severu Čech existuje šikovná skupinka Čechů a osob původem z bývalé Jugoslávie, která se podílí na dovozu efedrinu ze Spolkové republiky Německo.
„Z efedrinu měl být následně na území ČR vyráběn pervitin, který měl být distribuován na domácím trhu, ale i do SRN. Šlo o výrobu velmi kvalitního pervitinu v kilogramových množstvích,“ uvedl Břetislav Brejcha z protidrogové centrály. Pervitin v Německu stojí kolem 2000 Kč za 1 gram a konkuruje zejména kokainu.

Supervýbuch

Břetislav Brejcha dále uvedl, že na počátku léta 2005 se v Ústí nad Labem podařilo lokalizovat výrobnu, která svými parametry a technologickou vyspělostí umožňovala pachatelům produkovat několik kilogramů pervitinu v rámci jednoho výrobního procesu. Jenže došlo k výbuchu celé laboratoře, který měl za následek destrukci objektu a téměř usmrcení jednoho z výrobců.
Skupina reagovala zametáním stop a přeskupením. Přesto policie skupinu znovu identifikovala a v rámci domovních prohlídek zajistila nejméně tři kilogramy pervitinu a kilogram efedrinu. U zadržených osob bylo nalezeno půl milionu korun.

Superúlovek

Cena zajištěných 3 kilogramů drogy se na černém trhu v ČR pohybovala okolo 3 milionů korun a droga představovala asi 60 000 jednotlivých dávek.
Jenže při prodeji v SRN by cena drogy mohla být až o dvě třetiny vyšší a v přepočtu by se jednalo až o 5 milionů korun.