Rajčata mají blahodárný vliv nejen na naše zdraví, ale také na vzhled pokožky. Lze z nich připravit například velmi účinné pleťové masky.

Zelenina plná vitamínů

Rajčata obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. „Nejdůležitější je jejich červené barvivo zvané lykopen, který působí jako antioxidant. Z vitaminů jsou nejvíce zastoupeny vitaminy B, C, E a K a z minerálních látek draslík, fosfor, hořčík a vápník. Vysoký je také obsah vlákniny a kyseliny listové,“ uvedl web Akademie kvality, který provozuje Státní zemědělský intervenční fond.

Rajčatový zázrak jménem lykopen

Zejména lykopen je  pro pokožku velmi důležitá látka. Jde o červené rostlinné barvivo s antioxidačním účinkem ze skupiny karotenoidů neobsahujících kyslík. „Pomáhá pleť i vypnout, aby se nedělaly na pleti jizvičky,“ uvedla pro Český rozhlas kosmetička Vlasta Libotovská.


Nahrává se anketa ...

Rajčata chválí také vědci

Pozitivní vliv na rajčata je podložen i vědecky. Například web Bezpečnost potravin informoval o průzkumu na univerzitách v Newcastlu a v Manchesteru ve Velké Británii.

Ve studii výzkumníci porovnávali pokožku lidí, z nichž polovina dostávala pět polévkových lžic, tedy asi 55 gramů, standardní rajčatové pasty s 10 gramy olivového oleje každý den, s druhou polovinou, která dostávala pouze olivový olej, vše po dobu 12 týdnů. Na začátku a na konci pokusu byli tito lidé vystaveni ultrafialovému záření.

Vráskám lze čelit vhodnou stravou.
Dieta proti vráskám. Experti řekli, co jíst pro zachování mladistvého vzhledu

„Značné zlepšení schopnosti pokožky chránit se proti UV záření byla zjištěna u skupiny, která dostávala rajčatovou pastu,“ zjistili britští průzkumníci.

Peeling na obličej z rajčat a cukru

Rajčata lze využít i při domácí výrobě pleťových masek, které mají blahodárné účinky na pokožku. Jak na to? Rozřízněte rajče, vymačkejte šťávu a dřeň včetně zrníček a jemně posypte krystalovým cukrem. Aplikujte jemným třením na pleť, a pak opláchněte

„Zrníčka rajčat dokáží odlupovat odumřelou pokožku, zatímco cukr je přirozeným zdrojem alfa hydroxykyselin, které rozpouštějí spojení mezi odumřelými kožními buňkami na vnější vrstvě pokožky a odlupují je,“ uvedl web Vogue India. Látky obsažené v rajčatech rovněž mohou mírnit záněty kůže.

Pleťová maska z rajčat na akné

Rozmačkejte jedno rajče s avokádem a rozmixujte. Naneste ji hojně na celý obličej, nechte pastu působit asi 20 a 45 minut podle toho, o jak hloubkové čištění usilujete, a pak opláchněte.

Dentální hygienistka Petra Křížová
Čistit si zuby před snídaní, nebo až po ní? Odbornice radí, jak pečovat o chrup

Maska je účinná, protože rajče pokožku odmašťuje, zatímco avokádo má antiseptické a hydratační vlastnosti. „Tato maska je proto vhodná při mírném až středním akné,“ uvedl web Vogue India.

Maska pro rozjasnění pleti s jogurtem a kurkumou

Na rozjasňovací masku smíchejte půl lžičky kurkumy s lžící jogurtu a rajčatovou dužinou. Poté naneste tuto směs na obličej a nechejte působit asi 15 minut.

Jak směs funguje? Rajčata pomáhají stáhnout rozšířené póry, zatímco kurkuma léčí drobné záněty, aby pleť byla hladká a bezchybná. „Rajčata pomáhají s odstraněním skvrn a přispívají k rozjasnění pokožky,“ radí web Vogue India.

Pleťová maska s rajčaty a medem

Rozmixujte půlku většího rajčete a přidejte lžičku medu. Řádně promíchejte, nechte chvíli uležet, a pak na 15 minut naneste na obličej.

Rajčata působí na pokožku jako účinný antioxidant. Med je přírodní zvlhčovadlo, které má antibakteriální, antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. „Chrání pokožku před bakteriemi, choroboplodnými zárodky a volnými radikály. Odstraňuje akné a zabraňuje další vyrážce. Pomáhá s vyblednutím jizev po akné a obecně zpomaluje stárnutí pleti,“ uvedl lifestylový web Bellatory.

Rajčatová maska pro suchou pleť

Menší velmi zralé rajče rozmačkejte a odstraňte část tekutiny. Přidejte polévkovou lžíci extra panenského olivového oleje a pořádně promíchejte. Naneste na pleť a nechte asi 30 minut působit. Když se spojí skvělé účinky rajčat s blahodárným olivovým olejem, stává se ze směsi jednoduchý, ale hodně účinný pleťový elixír.

„Olivový olej opravuje kožní buňky a chrání před vysušením a šupinatěním,“ uvedl ke svému tipu na využití rajčat a medu lifestylový web Style at Life.