Zdravotníci mu dávali desetiprocentní naději na přežití. Dceru fyzioterapeutku ale napadlo požádat pracovníky firmy Cardioline o zapůjčení MLS laseru, který už mnoha lidem s plicními potížemi způsobenými covidem pomohl. Lékařů se zeptala, zda může do nemocnice přístroj přinést a tatínkovi plíce ozařovat. „S prací s lasery mám zkušenosti a jsem ráda, že mi firma i nemocnice vyšly vstříc," uvedla Jana. 

Vladimír byl v tu dobu připojen na ECMO již asi měsíc. Zatímco byl v umělém spánku, Jana mu pravidelně – po deset dnů – ozařovala obě plíce. „Zvládli jsme to i přes to, že ležel na levém boku. Běžně totiž lidi při ozařování plic leží na břiše," řekla. Po každé aplikaci s úžasem sledovala, jak saturace kyslíkem stoupá.

Na chronickou obstrukční plicní nemoc dlouhodobě každý rok umírá přibližně tři a půl tisíce lidí.
Zadýchávají se i na rovině. Půl milionů Čechů má nemocné plíce a neví o tom

Byla šťastná, když lékaři tatínka tři dny po ozařování plic od ECMO odpojili. „Lékařům jsem poděkovala za špičkovou léčbu, kterou mu po celou dobu poskytovali," dodala. Vladimír se probudil, když už se jeho stav zlepšil. Přešel do domácího léčení, ambulantně nikam docházet nemusel. „Nemá dechové potíže ani změny na plicích," uzavřela Jana. Na přání rodiny Deník neuvádí celá jména ani nemocnici.

Úspěšná terapie

Jak již Deník v minulosti informoval, s MLS laserovou terapií začal v Česku primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Lukáš Cibulka. Nejprve ji tam využívali při léčbě pacientů s těžkým covidem, posléze i u lidí s potížemi po infekci. Cibulka vypracoval manuál a dnes terapii, která zmenšuje zjizvení na plicích, používají v desítkách zdravotnických zařízeních po celé zemi.

Průměrně stačí pět sezení, u lidí s většími problémy deset či patnáct. Robotický laser postupně září na obě plicní pole. Terapie trvá necelou půlhodinku, nijak neničí kůži. Metoda však není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jedna návštěva pacienta vyjde řádově na stovky korun, celá terapie na jednotky tisíc.

Lidem s plicními problémy po covidu pomáhá laser
Lék na potíže s dýcháním po covidu: Lidem s plicními problémy pomáhá laser

Podle klinických dat, sesbíraných na různých pracovištích, došlo ke zlepšení u více než devadesáti procent postcovidových pacientů, kteří terapii podstoupili. Lékaři stav jejich plic ověřují spirometrií, rentgenem i tím, jak se člověk před a po terapii cítí. S výsledky seznamují i ministerské úředníky. Účinnost terapie potvrdily i mezinárodní studie z amerického Bostonu, kde se metoda zrodila, či z italské Florencie. Na rozsáhlejší studii pracují i čeští odborníci.

Zdroj: DeníkJak pro Deník uvedl mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob, MLS laserová terapie není nezavedenou ani zakázanou metodou. „Používají ji v některých zdravotnických zařízeních v České republice jako podpůrnou terapii i u jiných zdravotních problémů, než je covid-19. Například bolesti nebo onemocnění kloubů," uvedl. Metody terapie jsou podle něj součástí individuálního léčebného plánu a plně v rukou ošetřujícího lékaře.