Na začátku bychom rádi zmínili, že pokud jsou vaše bolesti při menstruaci nesnesitelné, nebo vás omezují v běžném životě, měli byste navštívit co nejdříve gynekologa, který vám pomůže odhalit jejich příčinu. Za pociťovanou bolest může někdy genetika, vyšší produkce prostaglandinů (hormony, které jsou zodpovědné za sílu stahů dělohy a tím i za bolest), hormonální nerovnováha, ovulace, nástup menopauzy, ale i celá řada gynekologických problémů, jak uvádí například Dr.max.

Někdy ale stačí zapracovat na životosprávě a bolest mohou ustoupit nebo se alespoň zmírnit. Mezi nejčastější chyby, které způsobují nepříjemné stavy v období menstruačního cyklu, patří následující.

Příliš mnoho sladkostí

Některé ženy mají tendence zvýšit ve stresových situacích a při pociťování menstruační bolesti příjem sladkých potravin. Podle nannocare.com však může mít tento zvyk na menstruační cyklus negativní dopad.

Při silné a dlouhé menstruaci ztrácí ženské tělo určité množství železa, což může vést k pocitům únavy a vyčerpání. Ženy pak mohou automaticky sáhnout po sladkém, aby energii doplnily. Lepší než sladké pochutiny je však volit sladší druhy ovoce jako například banán, hroznové víno či mango.

Příliš nízký příjem železa

Důležité je ovšem uvědomit si, že problém není v nedostatku cukru ať už v přírodní či jiné formě. Jak již bylo řečeno, chuť na sladké je automatická reakce organismu, kdy se tělo snaží rychle doplnit energii, která je ovšem způsobena něčím úplně jiným, a to nedostatkem železa.

V období menstruace je proto dle healthywomen.org vhodné zaměřit se na doplnění především tohoto minerálu. Ideální je proto zvýšit příjem fazolí, červeného masa, sušených meruněk, špenátu či vyrovnat hladinu železa pomocí potravinových doplňků.

Nedostatečný pitný režim

Podle credihealth.com může kvůli ztrátě krve během menstruace tělo rovněž bojovat s dehydratací, pokud pravidelně a dostatečně nedoplňujete tekutiny. Jak navíc hladina progesteronu a estrogenu klesá, tělo zadržuje mnohem více vody. Dostatečný pitný režim je proto klíčový, vede ke správné hydrataci a napomáhá vyhnout se v období hormonální nerovnováhy nepohodlí a bolestivým křečím.

Bolestivá menstruace, silná menstruace, nepravidelný cyklus, bolestivá ovulace. Je to o vás?

| Video: Youtube

Špatná intimní hygiena

Podle gynekoložky Dr. Bandany Sodhi je rovněž obrovským problémem nedostatečná a nevhodná hygiena. „Nejčastější chybou, kterou ženy během menstruace dělají, je neschopnost dodržovat hygienu. Většina žen je zaneprázdněna svou každodenní prací a zapomíná si vyměnit včas hygienické vložky. A pokud mluvíme o tamponech, tam jejich pozdní výměna může vést k velmi závažné vaginální infekci,“ vysvětila doktorka pro doctor.ndtv.com

Používání parfemovaných produktů

Další chybou může být snaha žen o odstranění nepříjemného zápachu, který při používání vložek mohou citlivější ženy zaznamenávat, používáním parfemovaných produktů pro intimní hygienu.

Podle některých studií však mohou parfemované vložky či tampony neblaze ovlivnit ženské zdraví. Vaginální tkáň má vysokou míru citlivosti na chemikálie a dráždivé látky, které mohou některé parfemované pomůcky dle zmiňované studie obsahovat a přenášet je prostřednictvím sliznice přímo do krve.

Nedostatečný monitoring cyklu

Pokud si myslíte, že sledovat menstruační cyklus má smysl pouze v případě, že se snažíte otěhotnět, pak se mýlíte. Monitorovat cyklus by měla žena každý měsíc. Na mnoho nemocí lze totiž dle credihealth.com přijít včas právě díky zaznamenané nepravidelnosti menstruačního cyklu, typu bolesti či barvy krve.

Ignorování barvy krve

Vědět, jakou barvu a strukturu má vaše menstruační krev, je neméně důležité. Jasně červená, ale i tmavá krev s občasnými i většími sraženinami, je v pořádku. V případě tmavé barvy se jedná o starší krev, které trvalo déle, než z těla odešla.

Jakmile však zaznamenáte naoranžovělou krev či oranžovou krev s červenými pruhy, s návštěvou lékaře neotálejte. Dle healthywomen.org se může jednat o infekci. Lékaře navštivte i v případě, že jsou u vás silné sraženiny na denním pořádku.

Podceňování bolesti

V poslední řadě je důležité podotknout, že určitá míra bolestivosti je normální u většiny zdravě menstruujících žen. Jestliže však cítíte takové bolesti, které překračují vaše meze a které vám brání vykonávat běžné činnosti, promluvte si o tom se svým gynekologem. Přestaňte se spoléhat na internetové diskuze, volně prodejné léky a vezměte své zdraví do vlastních rukou a zeptejte se na názor specialisty.