Trefou do černého jsou Krušné hory. Pro někoho jsou již řadu let jasnou volbou, protože ho zde každý rok přivítá něco nového a spousta zábavy, pro jiného jsou Krušné hory nepopsaným listem papíru, který ovšem stojí za to popsat neopakovatelnými zážitky na sněhu.

I proto se Krušné hory staly jednou ze čtyř propagovaných turistických destinací, které Ústecký kraj zviditelňuje v rámci úspěšného projektu na podporu cestovního ruchu s názvem „Brána do Čech". Krušné hory, stejně jako České Švýcarsko, České středohoří a Dolní Poohří již mají destinační agentury (DA) se statuty obecně prospěšných společností, v nichž má Ústecký kraj jako jeden ze zakladatelů účast.

Ředitelkou DA Krušné hory je Kateřina Suchá, starostka obce Skršín na Mostecku, která na propagaci možností zimních sportů a tím pádem i zdejších horských středisek klade velký důraz. Zde jsou její tipy…

Zimní radovánky bez hranic

Vrcholné zážitky slibuje nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec. Skiareál má první sezonu zbrusu novou čtyřsedačkovou lanovku Suzuki s pojízdným kobercem, která nahradila dosavadní kotvu na sjezdovce Přemostěná. Snowboardisté mají k dispozici nové překážky a skoky ve zdejším snowparku. A pokud si lyžovačku budete chtít proložit něčím dobrým na zub, určitě budete mít z čeho vybírat. Na zcela nové menu se můžete těšit v restauraci Pod Pařezem, která byla zmodernizovaná a rozšířená. Opalovačku přímo na svahu s teplým nápojem v ruce si můžete dopřát v Apreski stanu vedle lanovky CineStar Express nebo u moderního iglů, které vyrostlo na vrcholu u výstupu lanovky Suzuki.

Navíc můžete jeden den lyžovat na Klínovci a druhý den se přesunout na sousední Fichtelberg. Díky vícedennímu společnému skipasu pro Skiregion Fichtelberg-Klínovec se můžete svézt na 27 kilometrech sjezdovek všech obtížností a nahoru se nechat vyvézt 7 lanovkami a 9 vleky. Propojené nejvyšší vrcholky Krušných hor se právem řadí mezi špičkové skiareály v rámci celého Česka.

Klíny: Sport, zábava i relax

Jediná čtyřsedačková lanovka ve východním Krušnohoří se tuto zimu poprvé rozjela ve Sportareálu Klíny. Toto středisko v okrese Most roste před očima. Kromě nové lanovky byly zmodernizovány i tři vleky a prodlouženy a rozšířeny sjezdovky. Umělé zasněžování pokrývá sto procent sjezdovek, což zaručuje skvělé sněhové podmínky. Pokud toužíte po adrenalinu, nevynechejte nový snowpark s unikátním Big Airem, který navrhli reprezentanti České republiky akrobatický lyžař Roman Dalecký a snowboardista Jan Nečas.

Jako první areál v Česku zavedl v této sezoně na Klínech tzv. multičasovou jízdenku, která zvyšuje flexibilitu a šetří čas i peníze návštěvníků. Při každé delší pauze se odpočet času zastaví do doby, než lyžař opět projede odbavovacím místem. Kartu s desetihodinovým tarifem tak lze rozložit do více dnů. Úsporu návštěvníkům poskytne také nově zavedené parkování zdarma.

Na Klínech ale nemusíte zůstat jen u lyžování. V nové multifunkční sportovní hale s horolezeckou a tenisovou stěnou si můžete protáhnout i jiné svaly, kterým pak večer můžete dopřát relax v sauně nebo whirlpoolu.

Tip pro rodiny menší střediska

Méně náročné lyžaře a rodiny s dětmi pak rádi uvítají v některém z menších areálů, jako například v Českém Jiřetíně s novým občerstvením u vleku Čerťák, na Bouřňáku, na Komáří vížce nebo na Alšovce u Měděnce. Kratší a méně náročné sjezdovky a menší počet vleků zde kompenzují usměvavé tváře vlekařů a pohodová rodinná atmosféra. Malý vlek pak najdete prakticky v každé druhé horské vísce.

Zadní Telnice, nejvýchodnější skiareál Krušných hor, slavnostně zahajovala 15. prosince, mimo jiné otevřením dětského lyžařského hřiště, který Ski klub Telnice vybudoval za finanční podpory Nadace ČEZ. Na Telnici najdete areál se šesti vleky a sjezdovkami s délkou od 150 do 900 metrů.

Na běžkách po hřebenech hor

Telnice je také výchozí místo Krušnohorské bílé stopy, která propojuje šest zimních středisek východních Krušných hor. Pokud si správně namažete, můžete odtud přes Fojtovice, Komáří vížku, Bouřňák, Dlouhou Louku a Klíny dojet až na Lesnou, aniž byste opustili bílou stopu. Každé ze středisek navíc upravuje své místní okruhy, takže se běžkařům nabízí svezení na více než 250 kilometrech tras jak pro klasiku, tak bruslení. Už dávno nejsou ani problémem státní hranice trasy plynule pokračují na německou stranu hor, kde o ně přebírají péči kolegové ze Zinnwaldu, Altenbergu, Holzhau a Seiffenu.

O mapu stop je velký zájem

Kdybyste si přeci jen nebyli jisti, zda trefíte zpátky, doporučujeme vám koupit si novou mapu běžeckých tras. Mapa pokrývá hřeben Krušných hor od Božího Daru/Oberwiesenthalu na západě až po Telnici respektive Altenberg na východě. Seženete ji v lyžařských areálech, vybraných horských hotelech, ale také v infocentrech v Podkrušnohoří. Díky velkém zájmu o ni již nyní vydala DA Krušné hory dotisk mapy. Mapu je možné si i objednat na e-mailové adrese reditel@ krusne-hory. org.

KDY, KDE, CO v Krušných horách do konce zimní sezony 2012/2013

KLÍNOVEC:

16. 2. 2013 Fajn Párty DJ Rockstar + Tomášové
23. 2. 2013 Kids Cup 2013 Paralelní slalom
9. - 10. 3. 2013 Amer Sports cup 2013
16. 3. 2013 Kids Cup 2013 Skicross finále

KLÍNY:

9. 2. 2013 „Škoda Park" velké show Škody Auto na sněhu
16. - 17. 2. 2013 „HUDY Snow Tour 2013" + „Volná pata 2013" freeride, skialp, telemark
16. 2. 2013 „MČR Masters" přebor veteránů ve slalomu
23. 2. 2013 „Old Cup Klíny 2013" tradiční závody ve slalomu

LESNÁ:

9. 2. 2013 závod psích spřežení a skijöringu II. ročník
31. 3. 2013 Krušnohorský jarmark „Pojďte s námi na koledu"

TELNICE:

9. 2. 2013 Amer Sports Cup 2013
9. 3. 2013 Telnický rohlík 20. ročník závodu

Soutěž o nejkrásnější fotografie z Krušných hor končí za týden!

Destinační agentura Krušné hory, o. p. s., vyhlásila Fotosoutěž o nejkrásnější fotografie z oblasti Krušných hor. Soutěž probíhá od 3. října 2012 do 15. února 2013, vyhlášení výsledků proběhne v posledním únorovém týdnu 2013. Fotografie mohou být tematicky zaměřeny následovně: Krajina a příroda Krušných hor; Památky a turistické zajímavosti v Krušných horách; Lidé v Krušných horách, jejich život a tradice; Lidé v akci; Sportovní a kulturní akce v Krušných horách.

Autoři deseti nejkrásnějších fotografií získají hodnotné ceny: 1. cena Poukaz na zboží v hodnotě 2500 Kč do Hudy sportu, 2. cena Peněžní poukaz v hodnotě 1000 Kč do Horského hotelu Lesná, 3. cena Jednodenní skipas do Skiareálu Klínovec, 4. cena Poukaz na zboží v hodnotě 500 Kč do Hudy sportu, 5. cena Rodinná vstupenka do Podkrušnohorského technického muzea, 6. cena Dvě jízdenky na lanovku z Krupky na Komáří vížku a zpět, 7. - 10. cena Dárkové předměty z Krušných hor.

Podrobná pravidla Fotosoutěže najdete na www.krusne-hory.org