Na ženu s kasičkou vybírající peníze od hostů v restauracích a barech v centru města upozornil Petr Tobiáš z Děčína. I toho žena v pondělí večer oslovila s tím, aby přispěl na nemocniční klauny.

„Přišla na bar a mluvila s obsluhou. Potom chodila stůl od stolu. Na mě nepůsobila důvěryhodně, takže nic nedostala. Mluvila rychle, byla vtíravá, řekla, že to je s povolením magistrátu. Průhledné desky s papíry mi vrazila před oči a zase je stáhla,“ uvedl Tobiáš. Dodal, že šlo o asi 55 až 60letou ženu s tmavými melírovanými vlasy, která si během chvíle přišla podle obsahu kasičky na několik stovek.

Obsluha děčínské restaurace přítomnost ženy potvrdila. Žena podnik podle našich informací navštívila dokonce dva dny po sobě, v pondělí i v úterý večer. S redaktorkou Deníku, která se ji snažila na místě zastihnout, se ale dotyčná minula. Je pravděpodobné, že výběrčí zkusila štěstí i na jiných místech v Děčíně a okolí. Z jednoho baru poblíž restaurace ji prý hosté vyhodili.

Na ženu si ale nikdo z oslovených nestěžoval. Děčínští strážníci podle zástupce ředitele Tomáše Pavlíka k žádné podobné události nevyjížděli. Incident nešetří ani státní policisté. „Žádný takový případ nám nebyl ohlášen,“ sdělila děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Děčínský magistrát ale povolení k výběru peněz ženě vydat nemohl. Veřejné sbírky se totiž hlásí krajskému úřadu, případně pak Magistrátu hlavního města Prahy.

V centrální evidenci veřejných sbírek ministerstva vnitra navíc žádná sbírka vedená za podobným účelem není. Nemocniční neboli zdravotní klauni, za něž žena vystupovala, kromě toho své pracovníky do terénu nevysílají.

„Za 18 let fungování organizace jsme nikdy do kasiček nevybírali a nikdy mít výběrčí nebudeme. Na zdravotní klauny je možné přispět pouze bezhotovostně, to znamená složenkou, kartou nebo bankovním převodem,“ poznamenala mluvčí charitativní organizace Zdravotní klaun Kateřina Procházková.

Podobné organizace mají s podvodníky velké potíže. Ti se totiž neštítí vystupovat pod jejich názvem a vybírat peníze pouze ve svůj prospěch. Lidé nebudící důvěru pak kazí organizacím podporujícím právě nemocné děti, seniory či opuštěná zvířata pověst a inkasují peníze, které by mohly skutečně pomoci potřebným.

Pouliční sbírky jsou přitom vždy předem ohlášené a lidé se o nich mohou dozvědět například prostřednictvím médií. To se týká například Květinového dne proti rakovině nebo Sbírky Světluška pro zrakově postižené lidi, které vždy připadají na určité dny.