Navštívil jste Lázně Teplice, jež mají v oblibě muslimové z arabských zemí. Nestačí jim lázeňské budovy a hotely, v Teplicích si pronajímají i byty, v okolí města skupují pozemky na výstavbu domů. Ale liší se nejen svým oblečením. Obtěžují nepořádkem na ulicích a v parcích, hlukem do pozdních nočních hodin, nedodržováním dopravních předpisů. Co byste poradil Tepličanům a městu, jak se mají bránit? Jaký názor máte na iniciativu „Islám v ČR nechceme"?
Já bych tyhle dvě otázky oddělil. Nevidím důvod, proč by k nám jako v minulosti neměli do lázní i jinam jezdit turisté z celého světa včetně turistů z muslimských zemí. Pokud ovšem dodržují pravidla v zemi, kam přijeli. Jestliže tady dělají nepořádek, je věcí městské policie, aby je usměrnila. Protože právě od toho město svoji policii má.

Co se týče iniciativy „Islám v ČR nechceme", rozhodně u nás nechceme radikální islamisty, kazatele, kteří vyzývají k svaté válce jménem džihádu nebo i proti nevěřícím. A domnívám se, že lidi tohoto typu bychom měli deportovat. Podobně jako Velká Británie nedávno deportovala do Pákistánu několik imámů, kteří ve Velké Británii rovněž vyzývali ke svaté válce proti nevěřícím.

Pomoc v nouzi bude vláda od května vyplácet podle nových pravidel. Doplatek na bydlení bude poskytován ubytovnám, které splní hygienické standardy bydlení. Zároveň bude moci vyplácet lidem, kteří bydlí v ubytovně, ale jen se souhlasem obce. A stanovena má být maximální výše nájemného dle lokality. Myslíte, že to pro vyřešení problému vyloučených lokalit bude stačit?
V minimálním případě je to první krok správným směrem, protože dosavadní státní příspěvek na bydlení byl tak vysoký, že umožnil na jedné straně bezpracné bohatnutí majitelů ubytoven, na druhé straně demotivoval k práci nájemníky těchto ubytoven. Protože když nemuseli platit nájemné, tak jim klesly životní náklady. A jediný, kdo na tom prodělal, byl stát, který zbytečně ze státního rozpočtu vyplácel státní příspěvek na bydlení.

V Česku, v kraji to bylo zařízení Domov na kopci v Červeném Újezdu nebo stacionář pro seniory Naděje 2000 v Chomutově, začínají vycházet najevo případy špatné péče o seniory v zařízeních, které poskytují sociální služby bez registrace. Personál tu nemá odborné předpoklady, ošetřovatelská péče je poskytována laicky, zařízení nesplňují hygienické standardy, dochází tu k omezování osobní svobody, klientům hrozí podvýživa a dehydratace. Platby za pobyt jsou neúměrně vysoké. Ve všech případech odevzdávají klienti zařízení část nebo celý příspěvek na péči, ačkoli ho podle zákona neregistrovanému zařízení dávat nemohou. V těchto případech by měl zasáhnout stát. Jak?
Navštívil jsem desítky, dnes už bych řekl, že za těch dvacet let politického působení asi už i stovky domovů důchodců, a tam byli klienti spokojeni. Pokud jde o příklady, které uvádíte, tak pro ně je společným jmenovatelem právě to, že nemají registraci. A to znamená, že prvním krokem by mělo být zavedení pravidla, že zařízení tohoto typu nemohou nadále provozovat svoji činnost bez registrace. No a za druhé samozřejmě tito lidé se dopustili trestného činu týrání svěřené osoby, který je v trestním zákoníku takto klasifikován a měli by být hnáni před soud.

A prevenci, kterou má stát v ruce?
Tak o tom už jsem mluvil. Uzavření těchto zařízení, která nemají registraci. A která proto nezaručují adekvátní péči pro své klienty.