VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Začal na mě hon před volbami," říká exstarosta, který prodal pozemky Arabům

Modlany /ROZHOVOR/ - Bývalý starosta Modlan na Teplicku a současný zastupitel Pavel Rajčan (Sdružení nezávislých kandidátů Modlanska) se při troše nadsázky přes noc stal mediální celebritou. Bohužel v tom negativním slova smyslu, a dokonce za poslední roky ve stejné věci už podruhé. V roce 2014 totiž prodal v obci Suché, která je součástí Modlan, zhruba 25 tisíc metrů čtverečních pozemků kuvajtským investorům.

4.10.2018
SDÍLEJ:

Pavel Rajčan, bývalý dlouholetý starosta ModlanFoto: Deník / Kristián Šujan

To zpráva prolétla médii poprvé. Nyní, jen pár dnů před blížícími se volbami, Reportéři ČT kauzu oprášili a zveřejnili i video z Rajčanova jednání s kuvajtskými investory. V malé vesničce na Teplicku tak znovu nastala panika z přílivu islámských obyvatel.

“Reportáž vnímám jako cílený útok na mou osobu před blížícími se volbami,” reaguje Pavel Rajčan. Proč vlastně v minulosti pozemky prodal, za jakých okolností a skutečně se stanou Modlany novou arabskou vesničkou na severu Čech?

Komu jste v roce 2014 pozemky prodal?
Jde o kuvajtské investory, kteří vybudují rekreační domy pro bohatou kuvajtskou klientelu. Tihle lidé mají ze zákona možnost žádat o tříměsíční pobytové vizum, tudíž tu mohou být maximálně tři měsíce v roce. Nikdy do těch domů nepřijede najednou dvě stě lidí. Jezdí sem v různém ročním období, ale hlavně v létě, kdy je to u nás přijatelné. Přes zimu to tu pro ně není.

Nenaruší desítky arabských domů život v Modlanech?
Ne, to je lichý názor. Jsou to lázeňští hosté, kteří nechtějí bydlet v hotelu a hodlají si jen postavit rekreační bydlení u Teplic. Jsou to movití Kuvajťané s vysokoškolsškým vzděláním, kteří jezdí do Teplic už dvacet let. Oni se nezúčastní společenského života, nepředpokládám, že by šli v lednu na ples hasičů nebo myslivců. Navíc ti investoři dál kupují další a další objekty na Teplicku, takže pokud stát umožňuje prodávat pozemky a majetek i osobám mimo EU, tak to přeci nelze vyselektovat a tvrdit, že jsem udělal něco špatného.

Co jste na reportáž v ČT říkal?
Podle mě vznikla na něčí objednávku. Všechno, co souvisí s islamizací se dá před volbami dobře použít. Přitom tady jde o staré skutečnosti z jara 2014.


Kdo by si repotáž měl podle vás objednávat?
To nevím, zřejmě konkurence, která má známého redaktora v ČT. Naše sdružení se totiž v obci zasadilo o investice, které se zrealizovaly, ostatní strany se na tom nijak nepodílely. A to zřejmě někomu vadí a stojí mu to za to nás před volbami poškodit.

V reportáži jste na dotazy redaktora reagoval podrážděně. Proč?
Komunikace s ČT byla od počátku zvláštní, pouze na úrovni e-mailu a smsek. Požadovali, abych odpověděl ihned, nejpozději do týdne. Na čtyři roky starou věc! Proto ta podrážděná reakce. Najednou nenahlášeně přišli natáčet zastupitelstvo a já se nemohl na otázky vůbec připravit.
Kdo mě zná, ví, že ze zastupitelstva chodím vždy stejným způsobem, s nikým se nebavím, zvednu se a jdu normálně domů. Před nikým jsem neutíkal.

Přesto jste pak ale změnil názor a vyjádření ČT poskytl.
Dohodli jsme se ve sdružení, že by bylo vhodné zareagovat. Přestože jsem ale mluvil 15 minut, nechali mi prostor jen na jednu větu, zbytek sestříhali právě z mého emotivního odchodu.


Jak jste vlastně pozemky o rozloze 2,5 hektaru v obci Suché získal?
Koupil jsem je v dražbě od státního pozemkového fondu v roce 2006 jako zbytné, abych mohl být zákonně členem honebního společenství. V té době jsem byl starostou.

Pak se změnou územního plánu staly z vašeho pole stavební parcely a jejich hodnota stonásobně stoupla.
Když se měnil uzemní plán, jako jeden z mnoha vlastníků pozemků v katastru Modlanska jsem požádal o změnu na stavební parcely. V té době jsem byl zastupitelem pověřeným změnou územního plánu. Z celkového počtu 89 hektarů odsouhlasených pozemků do změny územního plánu bylo mých 2,5, tedy 2,22% z výměry.

Nebyl to ale střet zájmu, že jste hlasoval pro to, aby se z vašich pozemků staly stavební parcely?
Změna územního plánu byla vyvolána vlastníky i ostatních pozemků, byla tam spousta žádostí. O územním plánu se pak hlasovalo jako o celku, nikoli jen o pozemku Rajčana. Bylo to odsouhlaseno jednoznačně. Byla jsme první obec v republice, která v roce 1991 začala územní plán zpracovávat. Není to tak, že bych si já něco dopředu vymyslel ve svůj prospěch.


Na zveřejněném videu ze setkání kuvajtských investorů a vlastníků pozemků jste se představil jako zastupitel. Přitom jste tam ale jednal ohledně svých soukromých pozemků. Nezneužil jste tedy vašeho postavení zastupitele?
Představoval jsem se tam jako zastupitel a zpracovatel územního plánu. Uvedl jsem zcela pravdivě, jaký mám vztah k obci Modlany. V ničem jsem nelhal.

A proč se to setkání natáčelo?
Investor si chtěl udělat záznam z jednání, který vezl do Kuvajtu, aby to ukazoval investorům.

Z videa je zřejmé, že na jednání byl tehdy i jeden z místních podnikatelů, který se na svém facebooku ostře vymezuje proti islámu, přitom sám Arabům pozemky prodal. S ním se znáte?
Známe se, občas se vídáme. Je takový trochu svůj, ale je proti radikálnímu islámu.

Vy jste odpůrce, nebo příznivec islámu?
Jsem apolitický, nejsem odpůrce islámu, ale ani zastánce. Vnímám islám jako věc, která existuje v tomto časoprostoru. Vždycky je pak procento, a to i například křesťanů, kteří jsou radikálové. Islám je spojený s negativními věcmi, nicméně křesťanství také, třeba s inkvizicí. To jsou všechno věci, které se vždy použijí, protože jdou vidět.


Jaký byl vlastně důvod prodeje pozemků?
Původně jsem na nich chtěl vystavět startovací byty pro mladé rodiny. Vložil jsem do nich finanční prostředky, jenomže trh s nemovitostmi se zastavil a když se potom objevil investor, neměl jsem důvod to odmítnout. Šlo o čistý pragmatismus.

Letos znovu kandidujete ve volbách, myslíte si, že uspějete?
Upozornil jsem naše sdružení, že jsem kontroverzní osoba, ať s tím počítají. Připravili jsme kvalitní volební program pro jednotlivé obce zaměřený hlavně na investice a chod obce. Ostatní hnutí ho od nás nyní opsali. Na kontě obce je přes sto milionů volných prostředků, které hodláme investovat do rozvoje obce. Dohodli jsme se, že uděláme dvě předvolební debaty. Náhle se objevila ta reportáž a začal hon na Rajčana. Uvidíme, co to udělá s voliči.

Reakce Marka Wollnera, šéfredaktora reportážní publicistiky a dramaturga pořadu Reportéři ČT

1) Z jakého důvodu zpracovali Reportéři ČT reportáž o prodeji pozemků v Modlanech, který proběhl už v roce 2014?
Realita z roku 2014 je jenom prodej pozemků. Ta aktivita, která se týká společníka pana starosty, tedy že je protiislámský aktivista, tak ta není známá z roku 2014, ta se odvíjí od jeho velice zesílené aktivity v předvolebním čase. Nás samotné prodej z roku 2014 vlastně až tolik nezajímá. Samozřejmě, pokud starosta prodává pozemky a je sám na straně těch, kteří z toho prodeje něco mají, tak je to fatální střet zájmu. Jde o obrovský problém, do kterého se ale pan starosta nemočil sám. Nová věc v naší reportáži je záznam, který je natočený z jednání s kuvajtskými investory, kde se prezentuje pouze jako zastupitel, nikoli jako starosta a už vůbec ne jako ten, který z prodeje bude něco mít. On zamlčuje úplně základní věc, která je podstatná. Je pravda, že byla naléhavá v roce 2014 a nebýt toho, že se jeho společník nyní angažuje v nějakém antiislámském hnutí, tak by to nebylo aktualizováno, ale právě tou situací to aktualizováno je. Jinak kdo bude starosta Modlan, je mi upřímně jedno, situace v Modlanech mě do žádné míry neovlivňuje, ani mou občanskou či profesní kariéru. Podsouvat nám, že nás někdo ovlivnil a že chceme jiného starostu je úplný nesmysl. Nám jde, stejně jako ve všech dílech našeho pořadu, o základní politickou kulturu v téhle zemi a jednou z těch je, že lidé, kteří mají možnost rozhodovat o veřejných statkách, tak zároveň nemohou rozhodovat tak, aby oni sami z toho měli osobní prospěch. A pokud z toho osobní prospěch mají, mají se z rozhodování vyloučit.

2) Z jakého důvodu odvysílali Reportéři ČT reportáž o prodeji pozemků z roku 2014 nyní, dva týdny před komunálními volbami?
Modlany nikdo nesleduje jako problém číslo 1, jako je například podnikání Agrofertu nebo jako je český prezident. Nejsou privilegovaná obec, na kterou bychom hleděli. Naše situace byla zajímavá od té chvíle, kdy jsme zjistili, že se starostův společník angažuje v protiislámském hnutí. Zaregistrovali jsme na jeho facebooku velice zvýšenou aktivitu právě v tomto období, která upozornila na absurditu celé věci. Je to člověk, který zároveň díky arabským penězům zbohatl. Takže nám to přišlo pikantní a jestli je to 14 dnů před volbami nebo měsíc, to je celkem jedno. My jsme to odhalili teď a právě teď jsme to vysílali. Ještě je dobré, že jsme to vysílali čtrnáct dnů před volbami. Nikdo přeci nemůže myslet vážně, že nám tady v pražské redakci celostátního magazínu záleží na tom, aby Modlany měly nějakého jiného starostu. To je dobrý humor do silvestrovského vydání, ale jinak to žádnou realitu nemá. Řekl bych, že je dobré se tím zabývat každý rok znovu a znovu! Střet zájmů je obrovský problém, byl kdekoli a byl bych rád, aby novináři ve všech médiích tuto věc řešili. To není jen otázka na pana Babiše, je to otázka, která je v naší zemi těhotná od vzniku demokracie po roce 1989.

Autor: Kristián Šujan

4.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 200 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič pro vnitrostátní dopravu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: celá ČR, požadavky: řidičský průkaz sk. C+E, profesní osvědčení (v případě potřeby zajistí zaměstnavatel), dobrý zdravotní stav, kontakt: telefonicky tel.: 602129121, e-mail lubkatrans@seznam.cz. Pracoviště: Lubkatrans s.r.o., 407 79 Mikulášovice. Informace: Luboš Moravec, +420 602 129 121. Řemeslné práce - Jednoduchá práce ve výrobě - dovolená navíc + bonusy 15 000 Kč Pro našeho významného klienta, silnou a zavedenou společnost působící v Děčíně a v Jílovém u Děčína, hledáme pracovité a spolehlivé zaměstnance do výroby. Nabízíme Vám zodpovědnou práci se zajímavým mzdovým ohodnocením. Nástup je možný ihned. Vaší náplní práce bude obsluha stroje, manipulace s výrobky, příprava zboží na palety. Zkušenosti nejsou nutné, jelikož Vás rádi zaučíme. #876Mw Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 16 200 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce. Varnsdorf, oddělení LDN., Kontakt: Vrchní sestra Helena Švorcová - osobně, telefonicky na tel.: 412372445 klapka 223, e-mailem kancelar@nemvdf.cz. Pracoviště: Nemocnice varnsdorf, Karlova, č.p. 2280, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Helena Švorcová, +420 412 372 445klapka223. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 24 000 Kč Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen zástupce/kyně vedoucího maloobchodní prodejny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro maloobchodní prodejnu koberců v Děčíně, Oblouková 1395/4, Děčín přijmeme ihned nebo po dohodě na HPP zástupce/zástupkyni vedoucí/ho provozovny. Požadujeme ÚSO vzdělání, praxi v oboru nejméně 1 rok, ( v případě, že uchazeč prokáže své znalosti i bez předchozí praxe, není pak podmínkou ) . Dále od uchazečů očekáváme obchodní a manažerské dovednosti, samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost a dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení formou pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné ve formě stravenek, pracovní poměr na dobu neurčitou a možnost seberealizace. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své životopisy na e-mail personalni@breno.cz. , nebo se mohou sami informovat přímo na prodejně u vedoucího. Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 045 - děčín, Oblouková, č.p. 1395, 405 02 Děčín 2. Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Křešicích nalezli oběšeného muže, policie zjišťuje identitu

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Jak jsme žili v Československu: V pátek navštívíme Brtníky

Děčínsko - V pátek 19. října pokračuje pouze v tištěném Děčínském deníku dalším dílem seriál Jak jsme žili v Československu.

Čtvrtečník Martina Schulze: Tlustí půjdou do tenkých

Děčínsko - Po debaklu v obecních volbách čeká sociální demokracii dost turbulentní víkend.

Pozor na požáry. Kvůli suchu hrozí na severozápadě Čech a jihu Moravy

Severní Čechy - Na severozápadě Čech a jihu Moravy platí kvůli suchu nebezpečí požárů a následných škod. Jde o Ústecký kraj, Českolipsko a čtyři okresy Jihomoravského kraje.

- 123 minut se vrací na sever, po Chomutově roztančí Děčín

Děčín – Je to pěkných pár let, co sever Čech překvapovala nová česká kapela. To trio si říkalo Minus 123 Minut, premiéru měla v legendárním ústeckém klubu Doma, vedl ji neopakovatelně kytarista a zpěvák Zdeněk Bína. Vede ji dodnes.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT