Turné diashow Leoše Šimánka Nový Zéland: Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů, které začalo loni počátkem října v cestovatelově rodišti, v Chocni, procestovalo již Moravu, Vysočinu a východní Čechy, dál pokračuje opět letos na podzim. Druhá část začíná čtyřmi projekcemi v Pěnčíně u Turnova. Zdejší kulturní dům nahradí zrušené turnovské kino (po 20 let tradiční sál Šimánkových projekcí) a zároveň odstartuje turné po západní části republiky: Konkrétně po severních, západních, jižních a středních Čechách. Samozřejmě zavítá i do Prahy. Po třicítce míst dojde k derniéře v Mladé Boleslavi.

Diashow doplňuje druhé vydání stejnojmenné fotografické Šimánkovy knihy.

Na internetových stránkách www.leossimanek.cz najde každý zájemce další podrobnosti o autorovi, jeho diashow a publikacích.

Přibyli Maoři a sopky

Touto projekcí cestovatel připomíná dvacáté výročí promítání svých diashow. Podruhé se vrací poprvé to byla dlouhá cesta Ruskem a jižními republikami bývalého Sovětského svazu k tématu, které diváci již jednou zhlédli. „Nový Zéland jsem promítal před šesti lety, řada lidí ho neviděla, a tak jsem měl spoustu dotazů, zda ho nebudu opakovat. Nerad se opakuji, zjistil jsem však, že mám v archivu mnoho nevyužitých snímků. Diashow je tedy vlastně nová, sestavená z fotografií, které jsem dosud nepublikoval. Ale i ti, kteří již viděli původní verzi, si přijdou na své! Opět používám sedm projektorů, tento počet se mi osvědčil. Sedmým promítám mapy a grafiku, ten pokaždé přinese do obrázků něco navíc. Hodně ho také využívám v hudebních pasážích," prozradil detaily Leoš Šimánek.

Do nové verze diashow o Novém Zélandu přidal další zajímavosti, třeba záběry ze sopečných oblastí: „První diashow jsem vlastně o sopky ´ošidil´, ale i o Maory, původní obyvatele souostroví, jejich překrásné dřevořezby a malované domy. A ještě o další zážitky, které by bylo škoda nepředvádět."

Při pěší túře podél pobřeží Tasmanova moře na severním výběžku Jižního ostrova jsme se dostali až na Cape Farewell ke skalnímu oblouku (zleva Jakub, Lenka, Leoš a Veronika).Utíkali před oceánem

Téměř tři měsíce poznával Leoš Šimánek s manželkou Lenkou, synem Jakubem a dcerou Veronikou, jaká je „Aotearoa země dlouhého bílého mraku", což je maorské pojmenování Nového Zélandu. Od nejzazších výběžků Severního ostrova na jih Jižního ostrova a zpět na letiště do Aucklandu urazili skoro 7000 kilometrů mimořádně rozmanitou a téměř všude unikátní přírodou se stovkami rozličných zajímavostí, výtvorů přírody a nejkouzelnějších koutů krajiny. A schválně v zimě, aby se vyhnuli davům turistů a měli novozélandské krásy jen pro sebe. Po přistání v Aucklandu se všichni čtyři Šimánci divili, jak je tam v zimě příjemně: teplo, slunečno, všude to kvetlo, prostě subtropy. Z letiště směřovali nejdříve na nejzazší výspu Severního ostrova, kde jezdili s kovboji na koních podél pobřeží Tichého oceánu nebo obdivovali obrovské stromy damaroně (kauri), jež dorůstají i výšky padesáti metrů. Byli na nejsevernějším mysu Cape Reinga, na konci světa, jak říkají Maorové. Zaujal je poloostrov Coromandel s úžasnými plážemi, rozeklanými skalisky a vysokými horami. Na nádherném místě ve Fantail Bay si postavili stany, v noci se však rychle evakuovali na blízký pahorek, jinak by je velké vlny, které přišly po bouři, smetly do oceánu. Odměnou za útěk před rozbouřeným živlem jim po přechodu poloostrova bylo místo Cathedral Cove s bílými pobřežními skalami a ohromným skalním obloukem.

Geotermální a sopečné jevy jsou pro Severní ostrov charakteristické: činné i vyhaslé vulkány, gejzíry, jezírka s horkou vodou, vyvěrající plyny, síra, vařící se bahno. Země patří k nejaktivnějším částem „ohnivého kruhu" Tichého oceánu, zemětřesení jsou běžným doprovodným jevem (také letos již několikrát).

Šimánkovi si vyzkoušeli teplo z nitra země na vlastní kůži: koupali se ve skoro čtyřicetistupňové vodě a okolo padal sníh! Pohybovali se v národních parcích Whanganui a Tongariro, lyžovali na svazích sopky Ruapehu (2797 metrů).

Vánice skoro jako v Antarktidě

K poměrně nezvyklé aktivitě se rozhodli na Jižním ostrově. Němečtí vodáci je inspirovali k cestě na kajacích po moři podél pobřeží Tasmanova zálivu. „Rozhodli jsme se pro třídenní cestu kolem břehů, počasí se však velice zhoršilo a přišla bouře, takže jsme se vrátili na základnu. Tam už se mezitím připravovali záchranáři, že nám vyjedou na pomoc," líčil Leoš Šimánek.

Poloostrov Kaikoura s kolonií lachtanů šedých nebo Moeraki Boulders, dvoumetrové kulovité balvany, to byla další místa lákající k delšímu zastavení. Unikátem a turistickou atrakcí jsou Pancake Rocks („lívancové skály") s vrstvami hornin v podobě lívanců a vysokými výstřiky mořské vody z otvorů v pobřežních skaliscích.

Na národní park Aoraki s nejvyšší novozélandskou horou Mount Cook (3764 metrů) Šimánkovi určitě nikdy nezapomenou. Důvod? Túra pod ledovec Hooker, kam se v létě vydává hodně turistů, se v zimě může změnit v pořádné drama.

„Nejdříve bylo příznivé počasí, ale úžasně rychle přišla změna. Začala sněhová vánice, v níž jsme se nestihli vrátit do základního tábora. Přespali jsme v mrazu v malé horolezecké chatě a do tábora jsme šli celý další den ve dvaceti centimetrech nového sněhu. Takže tenhle výlet byl velmi dramatický a náročný zároveň," vysvětlil Leoš Šimánek.

Dvě lahůdky na konec

Na konec putování si Šimánkovi naservírovali dvě rarity. Navštívili údolí Dart River, jehož neskutečně krásné scenerie využili filmaři ve slavném filmu Pán prstenů. Zkoušeli najít stopy po filmařích, ale vše bylo uvedeno do původního stavu. Úřady na pořádek dbaly, a tak to vypadalo, jako by se tady ani nenatáčelo.

„Ve fjordu Milford Sound jsme obdivovali horské srázy a vodopády. Doslova nás uchvátila hora Mitre Peak, gigantický jehlan vypínající se do výšky 1692 metrů přímo od hladiny fjordu, má nádherný tvar jako mitra biskupů. Je to prý nejkrásnější hora jižní polokoule, byl to úžasný konec naší cesty," zdůraznil Leoš Šimánek.

Diashow zakončil leteckými záběry této oblasti, jež jsou jakousi „třešničkou na dortu" uzavírající celou dvouhodinovou projekci.

Turné podzim 2012

PĚNČÍN U TURNOVA
(So) 6. 10., 15.00 a 19.00 hod.; (Ne) 7. 10., 15.00 a 19.00 hod. — nové místo konání: Kulturní dům
Předprodej: Informační středisko v Turnově, náměstí Českého ráje 26, tel.: 481 366 255
Obecní úřad Pěnčín u Turnova 62, tel.: 482 725 301

JABLONEC
(Po) 8. 10., 15.30 a 19.30 hod. — Eurocentrum, Jiráskova 7
Předprodej: Eurocentrum, Jiráskova 9, tel.: 483 704 400

DĚČÍN
(Út) 9. 10., 19.00 hod. — Společenský dům Střelnice, Labská 691/23
Předprodej: Společenský dům Střelnice, Labská 691/23, tel.: 412 518 835
Dezka – cestovní kancelář, Prokopa Holého 808/8, tel.: 412 532 111

ÚSTÍ NAD LABEM
(St) 10.10., 19.00 hod. — Dům kultury, Velká Hradební 19
Předprodej: Informační středisko, Mírové náměstí 1/1, tel.: 475 271 700

CHOMUTOV
(Čt) 11. 10., 19.00 hod. — Městské divadlo, Boženy Němcové 552
Předprodej: Městské divadlo, Boženy Němcové 552/32, tel.: 474 686 303 (13.00–17.00 hod.)
Městské informační centrum, Chelčického 99, tel.: 474 637 460

TEPLICE
(Pá) 12. 10., 19.00 hod. — Dům kultury – Koncertní sál, Mírové náměstí 2950
Předprodej: Dům kultury, Mírové náměstí 2950, tel.: 417 515 940

LIBEREC
(So) 13. 10., 15.00 a 19.00 hod.; (Ne) 14. 10., 16.00 — Koloseum, Generála Svobody 83
Předprodej: Městské informační centrum, Náměstí Dr. Beneše 1, tel.: 485 101 709

Více na webu: http://www.leossimanek.cz