Stavba nového zařízení je ve skluzu. Následky pandemie a omezené globální distribuční kapacity totiž ovlivnily i otevření prvních veřejných vodíkových plnicích stanic v Česku. „Do konce minulého roku jsme plánovali nabídnout vodík na čerpacích stanicích v Praze na Barrandově a v Litvínově. Dodávky nezbytných komponent od výrobce v USA ale nabraly zpoždění. Zpoždění tedy následně má i instalační a testovací proces, který otevření stanic předchází. Věříme, že čerpací stanice otevřeme v jarních měsících,“ vysvětlil Pavel Kaidl, mluvčí skupiny Orlen Unipetrol, která síť čerpacích stanic Benzina Orlen provozuje.

Skupina plánuje instalovat první vodíkové plnicí stojany na čerpacích stanicích v Praze na Barrandově a v Litvínově. Následovat budou čerpací stanice v Brně, Plzni a v Praze v Mladoboleslavské ulici. Do roku 2030 chce Orlen Unipetrol provozovat 28 vodíkových plnicích stanic a dvě distribuční vodíková centra v Litvínově a v Neratovicích, ve kterých zpřístupní vodík mimo jiné i železniční dopravě.

Slavnostní otevření nové hasičské stanice v Mostě v úterý 8. února.
FOTO,VIDEO: Most má novou hasičskou stanici. Nahradila provizorium z roku 1975

Skupina chce do budoucna na svých plnicích stanicích nabízet především zelený, bezemisní vodík. Rafinérská společnost má již rozpracovány konkrétní plány na výrobu zeleného vodíku za použití elektrické energie z obnovitelných zdrojů, jako je slunce nebo vítr.