Vyhlášení vítězů se konalo uplynulý čtvrtek v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze. Kromě sedmi soutěžních kategorií bylo při 10. ročníku uděleno také několik speciálních cen. Stejnou radost jako z ocenění udělala všem zúčastněným dětem přítomnost patronů projektu z řad známých českých osobností, kterými jsou Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Aleš Háma, Jiří Ježek a další.

Každodenní pomoc mladší sestřičce

Oceněná Katka Novotná svou každodenní pomocí usnadňuje a rozveseluje život své mladší sestře Elišce, která se narodila s těžkou formou dětské mozkové obrny. Eliščin příběh, jak jej Kateřina napsala, zde také najdete.

Osm stovek skutků

Na významné skutky dětí se snaží již 10. rokem upozornit a ocenit je organizátor projektu, Nadační fond Dětský čin roku. Do jubilejního ročníku projektu Dětský čin roku bylo zasláno více než 800 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora, či skutek jeho vrstevníků. Soutěžilo se celkem v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním lidem, Pomoc starším lidem, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu.

O vítězích rozhodovaly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Do hlasování se zapojilo přes 2 500 dětí.

Hodně odvahy a síly

„Přestože projekt Dětský čin roku organizujeme již deset let a každý rok se nám sejdou stovky hrdinských příběhů, jsem pokaždé překvapená, kolik odvahy a síly pomáhat v sobě děti mají. Všechny zaslané příběhy jsou důkazem, že děti nejsou lhostejné ke svému okolí a nezištně pomáhají ve chvílích, které by těžko zvládli i dospělí," uvedla Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a marketingová ředitelka společnosti Whirlpool Česká a Slovenská republika.

Vyhlášení vítězů se konalo v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze.

Kromě sedmi soutěžních kategorií bylo předáno i několik speciálních cen Dětského činu roku, které oceňovaly výjimečné dětské snažení a podporu myšlenky projektu. „Za desetiletou historii projektu jsme se setkali již s tisíci dětskými příběhy s různými druhy pomoci. Jedno ale měly vždy společné dětskou obětavost. Pevně věřím, že se nám podařilo na ni dostatečně upozornit. Ráda bych všem dětem za jejich statečnost velice poděkovala a popřála projektu do následujících ročníků mnoho dalších rozzářených úsměvů na tváři," doplnila Markéta Minaříková.

Slavnostní předávání ocenění moderoval čestný předseda Nadačního fondu Dětský čin roku, herec a hudebník Aleš Háma. „Každý rok mám tu čest být při výjimečném okamžiku, kdy se setkáváme s dětskými hrdiny, nad kterými nám mnohdy zůstává rozum stát, a derou se nám slzy do očí. Je to krásný pocit a myslím, že za něj stojí bojovat, tak jako děti bojují za nás," dodal Aleš Háma.

Výherci soutěžních kategorií získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a také šek pro svou školu na 10 000 Kč určených na nákup školních pomůcek.

Eliščin příběh
Jmenuji se Kateřina Novotná a je mi 15 let. Rozhodla jsem se napsat tento příběh, který ovlivnil a jistě ještě ovlivní můj život, a doufám, že budu také někoho motivovat. Začalo to 1. 4. 2006, kdy se Eliška s bráškou narodili. Předpokládalo se, že budou oba zdraví, ale bohužel se Eliška narodila s těžkou formou dětské mozkové obrny. V té době mi bylo pouhých 7 let, a tak jsem to moc nechápala, ale poté, co mi táta vše vysvětlil, jsem se rozhodla, že se budu co nejvíce snažit a pomáhat, aby měla šťastné dětství. V současné době jí je 8 let a i přes svůj handicap je to šťastné a veselé dítě. Věnuji jí svůj veškerý volný čas: posloucháme a zpíváme spolu písničky, učím ji básničky a prohlížíme si knížky. Beru si Elišku ke svým kamarádkám, aby byla co nejvíce ve styku se zdravými dětmi, chodíme spolu na procházky a za krásného počasí na pikniky. Pokaždé, když se spolu po nějaké té době vidíme, říká mi: „Káťo, ty jsi moje sestra. Já tě miluju." I přes její problém s řečí jí velice dobře rozumím. Jsem takový rodinný tlumočník. Každý den ji vozíme do speciální školy a já ji pak doma učím rozpoznávat barvy a písmenka, ale nejšikovnější je v počítání. Celá rodina jí dává co nejvíce lásky a bráška Jiřík se k ní chová jako ke zdravému dítěti. Občas ji dokonce přebaluje a cvičí s ní.

Vzhledem k tomu, že Eliška nechodí, musíme ji všude přenášet. Většinou ji přenáší táta (jelikož je nejsilnější), ale jsou dny, kdy to zůstane na mně nebo na mamce. Aby to mamka psychicky i fyzicky zvládala, tak nám pomáhá i babička. Když může, bere si Elišku na chatu, kde jí samozřejmě musím pomáhat, aby se to dalo ve dvou zvládnout. Eliška je s námi v přírodě strašně šťastná. Pomáhám rodičům s charitativní sbírkou víček ve školách, domácnostech, knihovně a taktéž nám pomáhají i mí kamarádi a jejich rodiny.

O letošních prázdninách byla Eliška s maminkou ve speciálních lázních, které zčásti pokrývala sbírka víček. Lázně jí moc pomohly, je teď pohyblivější a uvolněnější. A nakonec bych se s vámi chtěla podělit o charitativní akce, které se pro Elišku konaly nebo konat budou: charitativní koncert, výstava a dražba fotek Evy Merhautové, připravuje se kalendář fotek již zmíněné Evy Merhautové. Eliščin příběh zaujal i Olgu Lounovou, která rozjela sbírku víček. Eliška potřebuje více lásky než zdravé děti.

Vítězové v dalších kategoriích:

Záchrana lidského života
Tomáš Chrastina (14 let): Překvapení na golfu, ZŠ Šumperk
Když se stal Tomáš svědkem autonehody, neváhal ani vteřinu. Pomohl mladému muži z vozidla, zavolal záchrannou službu a společně s maminkou poskytli raněnému první pomoc.

Pomoc starším lidem
Vojtěch Pavlas (13 let): Moje babička, ZŠ Mnichovická, Kolín
Když Vojtova babička ochrnula po mozkové příhodě, často ji Vojta v léčebně navštěvoval a pozorně se o ni staral. Přestože příběh šťastný konec nemá, babička v těch společných chvílích jistě šťastná byla.

Kolektivní pomoc
7. třída (14 žáků): Rok dobrých skutků aneb Podáváme pomocnou ruku, ZŠ a MŠ Masarykova, Fulnek
Sedmáci z Fulneku stihli za jediný rok vykonat tolik dobrých skutků, kolik jich někteří lidé nestihnou za celý život.

Pomoc přírodě
Jana Berkela (13 let): Uklízíme les a zachraňujeme ptačí hnízdo, ZŠ Mnichovická, Kolín
Když Jana a její rodiče objevili při procházce lesem velkou skládku odpadu, neváhali a vyburcovali sousedy. Po téměř týdnu těžké dřiny les z odpadu společně vysvobodili.

Dobrý nápad
Jiří Král (9 let): Pohádkový skřítek, ZŠ Prostějov
Jirka uspořádal se svým kamarádem soutěž Pohádkový skřítek pro babičky a dědečky, do které se zapojili i senioři z centra sociálních služeb. Všichni se skvěle bavili a byli dojatí.

Pomoc n@ netu
Libor Ortbauer, Lukáš Paulus (oba 13 let): Záchrana topícího se kamaráda, Masarykova základní škola Dymokury
Libor a Lukáš se nezalekli, když se pod jejich kamarádem prolomil led na rybníku. Díky instruktážnímu videu, které zhlédli ve škole, přesně věděli, jak jej zachránit. Odvaha jim k tomu nechyběla.

Speciální ocenění
Gymnáziu Varnsdorf za zaslání 100 dětských příběhů
Gymnázium Varnsdorf vytvořilo leporelo se 100 dětskými příběhy s názvem „Cesta dětských hrdinů 100 příběhů o pomoci".

ZŠ Modřice za příběh o dvou aktivních žačkách
Žačky třetí třídy přicházely s nápady a řešením, jak pomoci Sdružení rodičů onkologicky léčených dětí ONKA.

ZŠ při fakultní nemocnici Brno Černopolní za podporu projektu
Základní škola poskytující péči nemocným dětem se do Dětského činu roku zapojuje pravidelně.
I letos zaslala několik krásných příběhů o dětské pomoci.

Speciální cena Nadace AGROFERT
Zvláštní ocenění od Nadace AGROFERT v kategorii Dobrý nápad získal Jiří Král, který se zaměřil na pomoc seniorům ve svém okolí, která je v tuto chvíli i hlavní náplní činnosti Nadace AGROFERT.