„Dlouho nám ve voliéře hopkaly veverky, které jsme odchovali a v přírodě by se už neadaptovaly. Potíž byla i v tom, že milovaly psy a neměly z nich strach," potvrdila provozovatelka útulku Dagmar Kubištová s tím, že pochopitelně oba dostaly i jméno. Jak jinak. Děti nosily pamlsky a ořechy pro Chipa a Dale. Chip se dožil devíti let.

V týdnu sem lidé přivezli „plaváčka". Potok jim na zahradu přinesl malinké veverčí mládě, zcela odkázané na mateřské mléko. Sotva se do dlaně vešel. „Hned dostal jméno Chipmánek," pokračuje Kubištová s tím, že ale tak malé mládě, ještě slepé, stejně jako opuštěná koťata potřebuje intenzivní péči a krmení injekční stříkačkou několikrát denně. Ale nejen to.

Šlo teprve o šestnáctidenní veverče, jehož vypiplání nadělá starosti i odborníkům na tento druh. Je třeba obstarat veverčí mléko, které je k dostání v USA, je nenahraditelné. Ani kočičím. „Jsou velmi choulostiví a mají náročné zažívání. V podstatě všechno je otráví, dostanou průjem a je konec," líčí starosti s odchovem stromových hlodavců.

Do měsíce stáří mláděte by se podle ní rozhodně neměl neodborník ani pouštět. I tak mají malou šanci i v záchranné stanici. Tou je Pinky nedaleko Kolína, kde ročně přijmou až stovku veverčích mláďat, která se snaží vrátit zpět do přírody.

„Spojili jsme se s nimi, jeli si ještě pro jedno nalezené v KRNAPu, tak jsme si dali sraz na půli cesty v Jičíně," popisuje Kubišová pouť Chipmánka, ze kterého se nakonec vyklubala Chipmanka. Při převzetí veverče dostalo ihned vitamínovou bombu, úplný veverčí redbull. Mělo hlad, ale bylo lepší mu v útulku nedat nic, než něco špatně.

Z dvoutýdenního Chipmánka se ale vylubala veverčí slečna.

Našli jste ztracené veverče nebo veveřátko vypadlé z hnízda? Ničím ho nekrmte a co nejrychleji nám zavolejte na tel. 606 070 632. Ničím nalezené mládě nekrmte. Nevěřte laickým návodům na odchov veverčat, vyskytujícím se na internetu - byť se tváří sebeseriózněji, bohužel často obsahují ohledně krmení životu nebezpečné nesmysly.

Veverka je chráněné zvíře, proto pro její chov musíte mít úřední povolení, které vám s vysokou pravděpodobností nebude uděleno. Za chov veverky bez povolení se uděluje vysoká finanční pokuta.

Veverče nebyla jediná rarita, co měli v poslední době v útulku. Dostala se sem i suchozemská želva s prasklým krunýřem. I tady žádali převzetí odborníkem, jenž jich má doma tisícovku. „Poradil nám, ať vezmeme čtečku na čipy, a ejhle, ona pípla," líčí Kubištová. Sám pátral přes registr a CITES. Majitele našel. Ti byli šťastní, že je zpět, už v to ani nedoufali.