Ještě do konce letošního roku by mohlo být vydáno stavební povolení na jednu z nejzásadnějších investic v dějinách Krušných hor. Investorům ze společnosti SkyWalk Klínovec totiž zbývá posledních několik povolení, aby mohli začít se stavbou Skywalku, Stezky v oblacích, která se zatím v České republice nachází jen na Dolní Moravě a na Lipně.

„Úřední cesta je v tomto případě poněkud trnitá, ale snad se blížíme k tomu, že bychom do konce letošního roku mohli získat stavební povolení. Zbývají nám k tomu pouze dvě stanoviska,“ říká majitel Skiareálu Klínovec a spolumajitel SkyWalk Klínovec Petr Zeman.

Tím prvním je doladění smlouvy s Českými Radiokomunikacemi, které provozují klínovecký vysílač. Druhým pak odkup potřebných pozemků, jež vlastní město Jáchymov.

„S Jáchymovem navíc připravujeme smlouvu, na základě níž bychom mu každý rok přispívali do rozpočtu částkou jeden milion korun. Když toto vše dobře dopadne, mohli bychom následně požádat o územní rozhodnutí,“ upřesňuje minoritní investor. Majoritním podílníkem je Jiří Rulíšek, který už Skywalk provozuje na Dolní Moravě poblíž Kralického Sněžníku.

Společnost už požádala město o odkup pozemků. Zastupitelé budou prodej řešit v dohledné době. „Věž se má nacházet v našem katastru a jde o největší investiční záměr v katastru města za jeho historii. Jsem jednoznačně pro, protože potřebujeme oživit město, dát turismu nový impuls. Potřebujeme se někam posunout a toto je příležitost. Potřebujeme totiž doplnit vyžití i během letních měsíců,“ poznamenává starosta Jáchymova Bronislav Grulich.

K věži má být dostupnost ze dvou stran – od Vejprt i od nové jáchymovské sedačkové lanovky. „Samozřejmě že myslíme na to, že dojde k nárůstu dopravy, ale to zatížení bude podle propočtů menší než při permanentním každodenním nájezdu lyžařů. Denně se má jednat maximálně o 2500 lidí, lyžařů denně najíždí minimálně dvakrát tolik,“ pokračuje starosta.

Na základě připomínek doznal původní návrh vyhlídkové věže řady změn. Její celková výška se snížila, díky čemuž už nemá zastínit dominantu Klínovce, místní rozhlednu. „Dominantou po zapracování připomínek zůstane rozhledna. Vrchol Stezky v oblacích má nakonec být o desítky metrů nižší než ona. Posunuli jsme i samotné umístění věže, a to o půl kilometru níže,“ dodává investor Zeman.

Skywalk není jen adrenalinovou záležitostí. Na Moravě je věž vysoká 55 metrů. Ti odvážnější mohou k cestě dolů využít 101 metrů dlouhý nerezový tobogan s okýnky. Stezka v oblacích nabízí i výhledy z výšky do okolí.