Dubaj sice není hlavním městem, avšak je centrem turistického ruchu a nachází se v něm spousta luxusních a rekordy držících míst. Ve městě vyrostlo obrovské obchodní centrum a s ním trh se zlatem. Pravé zlato se ve městě ropných šejků dá koupit takřka „na každém rohu". Luxusní hotel Atlantis na uměle vytvořeném ostrově je prozatím jediným místem na světě, kde se nachází automat na zlato.
Burj al-Arab
Pokud je řeč o luxusních hotelech, nesmíme zapomenout zmínit legendární sedmihvězdičkový hotel Burj al-Arab, v překladu „Věž Arabů". Přes 320 metrů vysoká budova ve tvaru plachty překypuje luxusem. Na každém pokoji je k službám majordomus, dále se hotel může pochlubit obrovskou sbírkou ložního prádla a nádobím značky Versace, vyhlídkovým barem zavěšeným 200 metrů nad mořem, noblesní restaurací pod hladinou Perského zálivu, helikoptérou a neomezeným vstupem do aquaparku pro všechny hosty.
Než se začnete chystat na odlet, je důležité vědět, že dvoulůžkový pokoj vás vyjde na přibližně 30 000 korun za noc.
Jedním z mnoha turistických lákadel se stala i nejvyšší budova na světě, která měří 828 metrů a zdejší nejvýše položený výtah na světě byl vyroben v České republice. Toto město je na nejvyšší věci obzvlášť bohaté, nachází se zde také největší ruské kolo na světě (210 m). Naopak cena za litr benzinu je zde jedna z nejnižších.
Nosit veřejně plavky je zakázáno
Do Arabských emirátů se kvůli velmi vysokým teplotám jezdí pouze v jarních a zimních měsících, kdy se teploty pohybují kolem 30° C. Kvůli tropickým teplotám jsou všechny dubajské autobusové zastávky klimatizované. Chcete-li se zchladit, můžete navštívit jeden z aquaparků, velmi populární je atrakce „plavání s delfíny" patřící hotelu Atlantis. Ten je postaven tak, aby připomínal bájnou Atlantidu.
V Dubaji se také nachází, jak jinak než luxusní, uměle vytvořené lyžarské centrum. Pro vášnivé lyžaře zde vyrostl lyžařský hotel, který je, stejně jako celý komplex sjezdovek, součástí „the Mall of Emirates", jednoho z největších obchodních center světa.
Stejně jako v ostatních islámských zemích se v Arabských emirátech nesmí pít alkohol na veřejnosti, kouřit uvnitř budov, držet se za ruce, nosit veřejně plavky a v neposlední řadě fotit muslimy, hlavně pak ženy, bez jejich souhlasu.
Bohatá země s přísnými pravidly
- Spojené arabské emiráty (SAE) sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií. V březnu 2014 zrušily vízovou povinnost pro občany Česka a dalších 12 zemí EU.
- Občané SAE tvoří jen asi 20 % obyvatelstva (z toho 70 % Arabové vyznávající islám), zbytek, tedy přibližně 80 % obyvatel, jsou přistěhovalci především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí (islám a hinduismus).
- Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží. Z toho 60 % obyvatel jen ve městech Abú Dhábí a Dubaji. Přes 95 % území je v podstatě liduprázdné.
- K roku 2007 trpělo téměř 20 procent obyvatel SAE ve věku od 20 do 79 let cukrovkou a tímto podílem obyvatel trpících zmíněnou chorobou se SAE dostaly na první místo na světě.
- Zdravotnictví a školství jsou na velice vysoké úrovni a jsou zcela bezplatné (včetně vysokých škol).
- Do poloviny 19. století zde bylo hlavním zdrojem obživy pirátství, později lov perel, ryb a obchod s kořením. Hospodářství zaznamenalo prudký rozvoj poté, co se tu roku 1962 začala těžit ropa a zemní plyn. Zdroj: wikipedia
Zpracoval Robin Braun, žák 8. třídy Základní školy ve Velkém Březně