Jeden autobus ráno svážel lidi z Děčína, Ústí a Teplic, druhý z Mostu, Chomutova a Klášterce. Lidé museli vstávat velmi časně. Autobus z Ústí odjížděl už v 5.45 hodin.

Mezi sympatizanty Miloše Zemana je i dvanáctiletá Nikol Bezdeková z Teplic, kterou na inauguraci vzali rodiče. "Myslím, že je Miloš Zeman chytrý a sympatický muž. Ještě jsem ho neviděla, tak doufám, že ho poprvé uvidím v den, kdy se stane prezidentem," radovala se Bezdeková.

Z Duchcova do Prahy přijela Vlasta Kozlerová. "Vstávala jsem už ve čtyři hodiny, ale jako OSVČ jsem si aspoň nemusela brát dovolenou," uvedla příznivkyně Zemanovců.

Marek Kučera a Bohuslav Brabec, jsou podle tatínka Bohuslava Brabce Zemanova mládež. Markovi je 16 a Bohoušovi 14 let.. „Do podpory Miloše Zemana jsme se angažovali, jsme rádi, že vyhrál. Je prostě normální, kouří, pije, má rád lidi," podotkl tatínek.

I Zdeněk Dlask z Mašťova si celý ceremoniál pochvaloval. "Na prezidentské přísaze jsem poprvé a moc se mi to líbilo. Ani nelituji, že jsem musel tak brzy vstávat, jen o zvířata se musí postarat manželka," řekl Dlask.

Příznivci nového prezidenta z našeho regionu se shromáždili na Pražském hradě, v prostorách před katedrálou, kam mohou pouze vybraní lidé. Ti se od ostatních rozlišují tím, že mají připnutou placku s portrétem Zemana - tento symbol jim umožňuje vstup.

Zeman už před nedávnem řekl, že k regionům má velmi blízko a plánuje jejich časté návštěvy. Zřejmě první pozvání přichází od starostky z Podsedic na Litoměřicku Veroniky Kulichové. Zeman byl přítelem zemřelého starosty a poslance Roberta Kopeckého a v Podsedicích byl častým hostem.

Na inauguraci byl i ústecký senátor Jaroslav Doubrava. "Byl jsem přítomen již při první inauguraci Václava Klause. Slavnostnímu okamžiku dominovaly dva pocity. První, pocit úcty k tradici, kdy prezident skládal slib v sídle českých králů. Tento pocit jsem zažíval i dnes, protože historické prostory pražského Hradu dokazují, že za sebou máme tradici, za kterou se nemusíme stydět," uvedl senátor.

"Druhý pocit, který jsem tehdy zažíval při uvedení Klause do úřadu, byl všeobecný pocit úlevy poslanců a senátorů, že už to konečně je za námi. Volba prezidenta byla plná handrkování. Dnes je to pro mne úžasný pocit, že skládal slib člověk, k jehož úspěchu  jsem troškou sil přispíval. Rád jsem o to více, vidím-li i v této chvíli podřimovat jeho protikandidáta," dodal Doubrava.

Prezident ČR Miloš Zeman.

Slavnostní inaugurace Miloše Zemana se zúčastnil také poslanec Josef Šenfeld (KSČM) z Hoštky na Litoměřicku. "Myslím, že nejen pro mě je tato slavnostní událost příležitostí, kdy se zastaví čas a člověk přemýšlí o tom, co může a nemůže prezident a o tom, co tato funkce vlastně znamená," sdělil Deníku Josef Šenfeld krátce po slavnostním aktu, ze kterého toho podle svých slov příliš neviděl.

"Řady míst jsou tam za sebou, přes postavy před sebou toho mnoho nevidíte, ale samozřejmě, že byli vidět přicházející vojáci, nový pan prezident, odcházející prezident, vedení sněmovny i Senátu a viděl jsem také paní Havlovou," přiblížil poslanec.

Novému prezidentovi věří. "Je mému srdci a názorům bližší, než pan Klaus. Souhlasím se všemi body, které pan Zeman uvedl ve slavnostním proslovu při inauguraci. Zaujalo mě především to, že chce naslouchat politickým stranám a být jakýmsi mediátorem, nikoliv soudcem," dodal Josef Šenfeld.

Miloš Zeman se v pátek stal třetím prezidentem České republiky. Když dopoledne složil ve Vladislavském sále Pražského hradu na společné schůzi obou komor Parlamentu prezidentský slib, ujal se úřadu po Václavu Klausovi, jehož druhé funkční období skončilo o půlnoci.