Kromě posílení imunity a detoxikace těla se navíc příjemně zrelaxujete a budete mít kvalitnější spánek. V souvislosti se šířením Covidu-19 byla pro wellness centra a saunové světy nastavena přísnější pravidla už na jaře.

Nyní jsou roušky povinné při vstupu do budovy, na recepci, a návštěvníci je mají také v šatnách a ostatních společných prostorách. Roušky nemusejí mít lidé přímo v sauně nebo v bazénu.

Finská sauna

Setkáte se s ní nejčastěji a poznáte ji většinou podle typických dřevěných obkladů a lavic. Finská sauna je prověřenou klasikou, která vám pomůže vyplavit z těla toxiny, prokrvit orgány i kůži, posílit imunitu a zbavit se stresu.
Teplota: 85–100 °C, vlhkost: 5–20 %.

Aromatická sauna

Na kamna uvnitř aromatické sauny se pravidelně vstřikuje směs vody a vonné látky. Do aromatické sauny se používají sušené bylinky jako máta, levandule, mateřídouška, meduňka, heřmánek. Při inhalaci dochází k uvolnění dýchacích cest.
Teplota: do 75 °C, vlhkost: 10–20 %.

Parní sauna

Má nižší teplotu, a to maximálně 60 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu je tady ovšem vysoká. Podporuje především spalování tuků a kardiovaskulární systém, pomáhá při revmatismu a zlepšuje metabolismus a imunitu.
Teplota: 40–60 °C, vlhkost: až 100 %.

Solná sauna

Kromě velkého dřevěného roštu, na kterém můžete příjemně relaxovat, tady najdete působivou stěnu solných cihel. Solná sauna skvěle zvláčňuje pokožku a díky nízké teplotě je ideální pro začátečníky.
Teplota: 40–55 °C, vlhkost: 15–30 %.

Tipy Deníku na sauny z Ústeckého kraje

Krásná Lípa
Sportovní areál v Krásné Lípě nabízí hned několik druhů sauny. Na své si přijdou fanoušci finské i parní sauny, k dispozici je také infrasauna a hydromasážní vana.

Litoměřice
Městská sportovní zařízení v Litoměřicích nabízí saunu o teplotě 100 stupňů Celsa, parní saunu s dávkováním soli a vonné esence. Ochladit se je možné ve venkovním atriu.

Teplice
Vnitřní i venkovní suchou saunu, infrakabinu či parní kabinu nabízí teplické Aquacentrum. Pro schlazení slouží venkovní ochlazovací bazén, u kterého si je možné i posedět.